A korábbi rész tartalma
A tudatosság fejlődése sorozat első részében ismertettem a wilberi fejlődési skála szerint meghatározott, személyiség fejlődési szintek első 6 lépcsőjét, amit most szeretnék az írásom elején kicsit összegezni.
A wilberi 10 lépcsős fejlődési skála, első 6 szintje
- Infravörös szint, ez a differenciálatlan magzati lét. – A magzati fejlődés szakasza, a magzat teljesen egy az anyával.
- Bíbor vörös szint, mágikus és impulzív 1-3 éves korig tart általában.
- Piros szint, a hatalmi istenek szintje, az opporunizmus jellemzi leginkább 3-4 éves kortól 6-7 éves korig tart általában.
- Borostyán sárga szint, mítikus és konformista gondolkodás jellemzi és 6-7 éves kortól 14-15 éves korig tart. Leképező elme szakasz.
- Sárga szint, racionális, logikus gondolkodás jellemzi, etnocentrikus és individualista, fontos az önbecsülés és a teljesítmény. Eredmény centrikus, jobbá tenni az életet.
- Zöld szint, pluralizmus jellemzi, posztmodern gondolkodás, több igazság egy idejű elfogadása. Az igazi intuíciók megjelenésének a szintje.
A hatos szint – a jógik szintje
A korábbi írásomban a 6. szintig jutottam el és most itt kicsit ragadjunk is le. Nézzük ezt a Wilber által zölddel jelölt, pluralista szintet, melyet az víziók szintjének is neveznek. A wilberi tudatszintek lényege, hogy az ember, mint a földi élet legfejlettebb élőlénye, képes tudatosan megélni az életét. Képes arra, hogy ne csak saját életének, jelen leszületésének időszakában gondolkodjon, hanem egy tágabb és időben nagyobb intervallumban is. Egyúttal képes a világot egy szélesebb spektrumban szemlélni, nem csak az egoja szintjén hanem azt meghaladva, mintegy felül emelkedve önmagán. A wilberi tudatszintek egy ember fejlődési lehetőségeit mutatják be, a felnövés szintjeinek is nevezi őket. Lehetőség van tehát belépni erre a szintre, ahol az ember elkezdi a világot és az eseményeket úgy tekinteni, hogy azok értékelésére több nézőpontból is képes. Ez pedig ahhoz az érdekes és a dolgokat nagyon más színben feltűntető felismeréshez vezet, hogy egy eseményt több oldalról is lehet vizsgálni.
Az Egó, alap beállítottság a mindennapokhoz
Az egó szintjén az a legfontosabb, hogy a test ebben az anyagi világban, életben maradjon és a beépített ösztönei és tapasztaló képessége révén a fajfenntartását biztosítani tudja. Ehhez az emberi elme képes, minden élete során jelentkező tapasztalatot megjegyezni és beépíteni a személyiségébe, ezzel a külvilághoz való alkalmazkodását biztosítva. De könnyen belátható, hogy a tapasztalások mindig egyediek és nagymértékben függnek a korábbi tapasztalásoktól is. Tehát minden ember egy kicsit másként látja a világot és a világlátásának eredményeképpen nyilvánul meg az életében, így próbál alkalmazkodni. A tudomány szinte kezdetektől fogva keresi a válaszokat azon kérdésekre, amit a vallások a rájuk jellemző módokon már évezredek óta tanítanak. Azaz az élet értelmére és eredetére, a világ működésének megértésére. A vallások jellemzően azt tanítják, hogy van a földi érzékelés fölött egy más dimenzió, az Isten vagy istenek birodalma, melyben egy átfogóbb és öröktől létező törvényszerűség uralkodik. Az ember, elméje és tudásvágya következtében, különböző műszerekkel, melyeket a természet anyagaiból alkotott, bizonyos törvényszerűségek felismerésével, képes egyre pontosabban leírni ezt a világot. De ehhez mindig át kell lépnie a gondolkodásának a határait, korszakalkotó felfedezéseket téve, melyeket aztán az adott kor lehetőségeihez mérten beépít a tudásába.
Amikor egy-egy nagy felismerés, nagy felfedezés megszületik, az ugyan támaszkodik az addigi ismeretekre de a nagysága mindig abban rejlik, hogy képes egy jelentős ugrásra és olyan információt közvetít, amely felülírja az addigi ismereteinket. Legyen az egy zseniális művészi alkotás, vagy tudományos felfedezés, mindig valami intuíció, bevillanás, heuréka pillanat előzi meg. Ilyenkor az ember akiben ez megjelenik, összekapcsolódik valamivel, amiben ez az információ addig is létezett. Ezt viszont minden esetben megelőzi az az állapot, hogy valaki képes egy eseményt, dolgot, megoldandó problémát olyan aspektusból is megvizsgálni, értékelni amely nem a tapasztalásaiból vagy mások tapasztalásaiból, hanem a lehetőségek sokszínűségéből ered.
A víziók szintje – az intuíciók megélése
A 6. szinten az ember képes az intuíciók tudatosabb megélésére és erre hagyatkozva kezdi élni az életét. Fontos megjegyezni, hogy a személyiségi szintek a teljes személyiségünk különböző területein nem azonos mértékben fejlődnek. Az szintén fontos tény, hogy ha valaki a személyiségének egy részén a gondolkodásával, tudatosságával egy magasabb szintre lép, az ösztönzőleg hat a személyiségének más szintjeire is. Tehát nem minden területen fejlődünk egyformán és nem azonosak a fejlettségi szintek egy emberen belül sem, a személyiségének minden területén. Ha valaki eléri a 6. szintet, személyiségének valamely részében, ahol az intuíciók azaz a magasabb tudatszintekről beszivárgó információk elkezdik jelentősen megváltoztatni az életét, annak ezen tapasztalásokat még külön el kell kezdeni beépíteni a személyisége más területeire is.
Hogyan kapcsolódnak össze a személyiség területek fejlődései ?
Egy példával megvilágítva: Ha valaki mondjuk a baráti kapcsolataiban elkezdi megélni az elfogadás és ezzel az őszinte szeretet érzését, tehát nem próbálja megváltoztatni, kioktatni vagy érzelmileg zsarolni a barátait és önzetlenül képes segíteni őket, akkor elmondhatja, hogy elérte a zöld tudatszintet a baráti kapcsolataiban. Ezt a tapasztalást megpróbálhatja beépíteni a családi kapcsolataiba is és ez ha nem is lesz egyszerű de könnyebben fog menni, mint ha ezt addig soha semmilyen kapcsolatában nem tudta volna megvalósítani korábban. A 6. szint tehát egy magas szint, amely egy más tudati síkról közvetít információkat, az által, hogy a személyiségünk eléggé fejlett lesz ahhoz, hogy felismerje, amit az egó folyamatosan közvetít számára, az csupán a világ egyetlen aspektusa és koránt sem a teljes kép.
Ha viszont az elméje és a gondolkodása elkezd tisztulni, megérti, hogy a világ ettől sokkal összetettebb és azt is ,hogy ez az összetettség nem a bonyolultságot jelenti, hanem a dolgok egymáshoz való kapcsolatát. Így az alkalmazkodásunk lényege már nem abban merül ki, hogy az egót kielégítsük, hanem abban, hogy a tudatosságunkat oly mértékben kitágítsuk, hogy a környezetünkkel és a világgal ezen a szinten harmóniába kerülő érző lényként legyünk képesek az életünk megélésére. Ezen gondolkodás eredményeként megnyílnak olyan információk, melyek jelentős változásokat hoznak az életünkbe.
A tudatosság fejlődése sorozat további írásai
- A tudatosság fejlődése – alapoktól a fejlődési szintekig
- A tudatosság fejlődése – személyiségünk 10 alapterülete
- A tudatosság fejlődése – meghaladni az Egót
- Tudatosság a jóga személyiség pszichológiáján keresztül