Ashwagandha – Withania somnifera vagy más néven álombogyó, illetve nevezik még téli cseresznyének is, a burgonyafélék családjába tartozó, a trópusi Indiában őshonos gyógynövény.
A gyógyításban a növény gyökere és bogyói használatosak. Az ősi indiai ayurvedikus és unani gyógyászat is használja, az afrikai gyógyítók gyakran nevezik indiai gyömbérnek is.
A neve szanszkrittül Ashwa (Ló) és gandha (szag) szavakból, lószagnak fordítható, mert a gyökerek erős aromás illata a lovak illatához hasonlít.
Hatóanyagai, különböző alkaloidok (izopelletierin, anaferin, cuseohigrin, anahigrin …), szteroid laktonok (withanolidok, withaferinek) és szaponinok.
Az ashwagandha gyógyászati felhasználása
A növényt már több mint 6000 éve használják a tradicionális gyógyászatban, elsősorban alkaloid hatóanyagainak köszönhetően, narkotikus, stimuláns és termogén hatású. Az ashwaganda hatásai közé tartozik az anthelmintikus hatás (paraziták működését és szaporodását gátló), a vizelethajtó hatás és az adaptogén hatás is. Ez a növény afrodiziákumként is ismert.
Az ashwagandhat használják reumatid-artritisz, szorongás, bipoláris zavar, figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenesség (ADHD), egyensúly, alvászavarok (álmatlanság), tumorok, tuberkulózis, asztma, bőrfoltosság (leukoderma), bronchitis, hátfájás, fibromyalgia, menstruációs problémák, Parkinson-kór és krónikus májbetegség esetén is.
A rák és skizofrénia kezelésére alkalmazott gyógyszerek mellékhatásainak csökkentésére, valamint a vér zsír és a cukor szintjének csökkentésére is alkalmazzák.
Hatásai
A növénnyel kapcsolatban számos kutatás zajlott már világszerte, ezek különböző eredményekkel és megállapításokkal zárultak, a különböző kórképek kezelésének hatékonyságáról. Minden esetre a világ nagyobb részén elismert és használt gyógynövény, Magyarországon hivatalosan fogyasztásra nem, csak botanikai céllal árusítható de az Európai Unióban hivatalosan is forgalmazható étrend kiegészítőkben és szárítmány formájában is.
Hatásait különleges természetes összetételének köszönheti, mely az idegrendszerre nyugtató és enyhén stimuláló hatással bír az alkaloid vegyületeinek köszönhetően, ugyanakkor a szteroid laktonok antioxidáns, gyulladás gátló és vérhígító hatásúak.
A növénnyel kapcsolatos kutatások jelentős része a withaferin-A és withanolid-D laktonokra irányul.
Szabadgyökfogó tulajdonságai miatt, citotoxicitást gátló és DNS-protektív hatását is kimutatták.
Speciális szaponin tartalmának köszönhetően, adaptogén gyógynövénynek is számít.
Szaponin vegyületei hozzájárulnak a vér cukor és koleszterin szintjének rendezéséhez, érfal tonizáló hatásához és nyákoldó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságaihoz, valamint hatóanyagainak kiváló hasznosulásához.
Az ashwaganda a tradícionális szemléletek szerint, jól használható általános közérzet javítóként és energetizáló gyógynövényként, a Panax ginsenghez hasonlóan.
Különleges összetételénél fogva, gyulladásos betegségekben szenvedőknek hasznos gyógynövény lehet. Daganatok kifejlődését gátolhatja, tehát preventív jelleggel is alkalmazható. Olyan betegségeknél is hasznos lehet, amely az általános kimerültség, pszichés megterhelés és tartósan magas kortizol szint (különböző stressz szindrómák) következtében alakulnak ki. Vágyfokozó és potencianövelő hatásai is ismertek, így az általános közérzetet, hangulatot ezen keresztül is képes javítani.
Ajánlott gyógynövények
- Aranygyökér – természetes doppingszer
- Kínai hernyógomba – egy igazi csodagomba
- Kóladió – élénkít és fogyaszt
- Maca gyökér – gyulladáscsökkentő és vágyfokozó