Személyiség tipológia

Az emberi személyiség tipológiája 3. – Enneagram tipológia

Az Enneagram személyiség tipológiai elmélet eredete nem teljesen tisztázott, de elsősorban a bolíviai pszicho-spirituális tanító, Oscar Ichazo (1950-es évek) és a chilei pszichiáter, Claudio Naranjo (1970-es évek) tanításaiból származnak. Bár mindkét személy neve a Dél-Amerikai indián kultúrához köthető, de az Enneagram rendszerre már a 4. századi alexandriai misztikus keresztény Evagrius Ponticus munkájában is vannak utalások. Mindezzel együtt ezt a tipológiát előszeretettel használják a modern pszichológiában, gyakran felbukkan különböző menedzser vagy HR szakember képzéseken is.

A személyiség kialakulása

Általános pszichológiai nézet szerint az ember, 3 éves koráig megéli az alap érzelmek minden típusát és kialakul benne az érzékenység arra, hogy mit vár el a környezete tőle. Öt éves korunkra általában kialakul a konkrét karakterünk, mely 7 éves korig fixálódik, ezért innentől fogva ugyan van fejlődési lehetőség de az alap személyiség mindenképp rögzül.
Az enneagram rendszer szerint az emberek általában három alapvető hajtőerő szerint látják a világot, melyek az ösztönök, az érzelmek és a gondolkodás. Természetesen minden személyiség használja mindhárom energiát, de az enneagram rendszer szerint meg lehet állapítani, hogy egy emberben melyik terület a leginkább domináns a három közül. Ez alapján minden típushoz három altípust lehet még besorolni az alapján, hogy az egyén hol tart a fejlődési szintjén. Így a rendszer végül kilenc alaptípusból áll. Fontos megérteni, hogy nincs jobb vagy rosszabb típus, hanem egyszerűen arról van szó, hogy minden ember személyiségét meghatározza egyfajta genetikai örökség és a neveltetésből származó értékrend, mely kialakít egy jellemző személyiséget. Ezen tipológia szerint ugyan egy emberre több jellemző személyiség típus is igaz lehet, így van ez a legtöbbünk esetében, de alapjában véve valamely típushoz áll a legközelebb. Az enneagram rendszerben a személyiség valahol a körön helyezkedik el, amely típus a legközelebb áll az adott személyhez az lesz a fő típus jegy és amely a körön a második legközelebb áll, az lesz a másodlagos vonal.

A három alap karakter

Az ösztön vezérelte karakter (sárga): Jellemzője, hogy mindent megtesz a személyes énérzés fenntartása érdekében, foglalkoztatja a környezettel szembeni ellenállás, a környezet irányítása. Problémát okoz nekik az agresszió és annak elfojtása. Amit keresnek az leginkább az autonómia, a béke és a biztonság. Ezen karakter alapérzése a düh. Az ösztönös karakterek az akaratukkal próbálják meg befolyásolni a világot úgy, hogy az lehetőleg ne hasson vissza rájuk. A nyolcas kimutatja ösztönét, a kilences tagadja, az egyes belül éli meg.
Az érzelem vezérelte karakter (kék): Őket leginkább az énképük foglalkoztatja, illetve az énkép szeretete. Problémát okoz számukra az identitás és az ellenségeskedés. Keresik a figyelmet, hogy rájuk figyeljenek. Alapérzésük a szégyen. A kettes karakter kimutatja a szeretetet, a hármas tagadja, a négyes belül éli meg. Az érzelem vezérelte karakterek közös jellemzője, hogy gyerekkorukban nem értékelték őket olyannak, amilyenek voltak valójában.
A gondolkodás vezérelte karakter (piros): Leginkább a bizonytalanság, a félelem érzésének kezelése jellemzi. Az ötös belül éli meg a félelmet, a hatos tagadja, a hetes kimutatja. A gondolkodás, illetve a félelem a jövő felé irányul. Jellemző rájuk, hogy állandóan pörög az agyuk, nem állnak le. Ez sokszor a siker forrása is, mert többet tesznek, mint amennyi szükséges lenne. Ugyanakkor gyakran túlzottan kimerítik saját erőforrásaikat.

A kilenc karaktertípus

Az enneagram rendszerben 9 fő karakter típus van, ezek az alábbiak.

1. Reformátor
2. Segítő
3. Teljesítményorientált
4. Individualista
5. Megfigyelő
6. Hűséges
7. Lelkes
8. Kihívó
9. Béketeremtő

1. Reformátor: Őt úgy is jellemezhetnénk, hogy a maximalista. Maximalizmusa önmagára irányul de másoktól is elvárja, hogy ugyanezt teljesítsék. Sokat gondolkodnak a cselekedeteik helyességéről, külső szemlélő gyakran ridegnek látja őket. Szigorú normák szerint élnek, megvetik a hazugságot, gyakran lemondanak dolgokról és szigorítanak a szabályokon, ezért hajlamosak a demagógiára is. Úgy érzik többre kell vinniük mint a saját szüleik, a gyerekkorból hamar felnőnek, szinte kicsinyesnek érzik a gyermek létet. Egyes személyiségű emberek gyakran válnak nagy vezetőkké de az autoriter stílus jellemzi őket általában. Jelmondatai: Én tudom, hogyan kell megcsinálni. Valami vagy jó vagy nem, nincs átmenet.

2. Segítő: Ők a legőszintébb segítők, leginkább a szeretet hajtja őket, barátságosak és gyakran nagylelkűek is. Sok emberből ellenszenvet válthat ki a túlzott törődésük és jellemző rájuk, hogy hozzák-viszik a híreket. Hajlamosak az önámításra és mások manipulálására, melyet leginkább a bűntudaton keresztül érnek el. Legnagyobb félelmük, hogy nem szeretik őket csak ha fenntartják a szolgálat készségüket. Nagyon nagy érzelmi szükségleteik vannak amit néha kivetítenek a környezetükre. Jelmondatuk „Megkedveltetni magam másokkal” „majd én segítek”.

3. Teljesítményorientált: Nevezhetnénk mágusnak vagy nyertesnek is. Ez a karakter fő hajtőereje a siker saját és mások értékét is az elért eredményekben méri. Nagyon motivált, jellemzően a külsőségeknek él és általában a környezete is sikeresnek tartja. Drága lakás, nagy ház, autó, menő állás, elismertség és minden ami a sikert tükrözi, fontos számára. Rengeteg energiát fektet a céljai elérésébe és gyakran lebecsüli azokat, akik nem így élnek. Gyakran elveszíti a kapcsolatot az érzelmeivel, túl pragmatikussá válhat, ezzel kapcsolat teremtési problémákra hajlamos. Nagyon jó alkalmazkodó képessége és alpjában véve pozitív természete segíti őt a céljai elérésében. Gyakran már gyermek korban nagy elvárásokat támasztanak felé. Ha az önbizalma sérül, akkor munkaalkoholistává válhat és a siker hajszolás marad az egyetlen célja, ezzel elégeti önmagát és kapcsolatait. Jelmondata „meg tudom csinálni, képes vagyok rá”

4. Az individualista: Ők a tipikus különcök, akiket senki sem ért meg, legalább is ezt gondolják. A végletek emberei, vagy extra tehetségnek vagy extra lúzernek tartják magukat. Általában intuitív, labilis és érzékeny emberek, jellemzi őket a finomság, stílus és elegancia. Önmaguk megtalálására és önmagukkal való összhangra törekszenek. Hajlamosak a depresszióra és a bezárkózásra. Ugyanakkor igazi lelki mesterek, képesek feltárni önmagukat és a világot. Jelmondatuk „engem senki sem ért meg”.

5. Megfigyelő: Ők azok akik mindent meg akarnak ismerni, minden témában a mélységbe hatolni, mert azt gondolják nem olyan jók mint mások. Gyakran bezárkóznak és elmélyednek egy problémába ahelyett, hogy nekilátnának és megoldanák. Legalább az életük egy területén szakértővé válnak. Gyerekként gyakran nem érezték magukat biztonságban ezért a tanulásba menekülnek. Gyakran nyernek matek és egyéb logikai versenyeket. Jelmondatuk: „Előbb utána nézek.”

6. Hűséges: Ők a leghűségesebb barátok, leglojálisabb munkavállalók és kitartó társak. De ugyanilyen hűségesek elveikhez és eszméikhez is. Szükségük van egy tekintély személyre akihez tartoznak. Rengeteget gondolkodnak és pörög az agyuk, félelmeik miatt lepörgetik az eseményeket és mindenre igyekszenek felkészülni. Ez sok esetben kényszerességbe is átmehet. Szeretnek vitatkozni, nagyon logikusak de sokszor nem tudnak hallgatni mikor bölcsebb volna. Kitartóak szívósak de ha lemerülnek el tudnak bizonytalanodni és akkor szükségük van a támogatásra. Jelmondatuk „Szeretem a határokat” vagy „túl szép, hogy igaz legyen”.

7. Lelkes: Ők az igazi felfedezők. Kalandorok, örök optimisták és nagyon lendületesek, derűsek, kreatívak de gyakran nem fejezik be a dolgokat. Fő céljuk a boldogság, de sok esetben nem akarják észrevenni a jelen problémáit. Általában nagyon gyakorlatiasak és egyszerre több dologgal is foglalkoznak. Gyakori, hogy azért válnak ilyenné mert gyermekkorban nem kaptak elég anyai gondoskodást. Jelmondataik „ Semmiből nem maradhatok ki”. Ha nem tudják jól megélni önmagukat akkor aggódni kezdenek, hogy kimaradnak valamiből. Emiatt egyre többet akarnak valamiből és ez mániássá teheti őket.

8. Kihívó. Ő az igazi főnök típus, a keresztapa. Jelmondata, „majd én megmondom mi lesz”. Ezen típusú emberek szeretik a kihívásokat és ezen keresztül biztosítani magukat. Erősek akarnak maradni, nagyon önállóak és segítik azokat akik elfogadják őket főnöknek. Már fiatalon megtanulták, hogyan boldoguljanak, gyakran már 3-4 éves korban ki kellett állni önmagukért. Nagyon határozottak ezért hajlamosak túl hangsúlyozni önmagukat és ha nem érnek célt, akkor ravaszak és szinte minden eszközt bevetnek.

9. Béketeremtő: Az ő jelmondata, hogy „semmi sem tud kihozni a sodromból” vagy „ezzel majd holnap foglalkozom”. Ők az igazi spirituális útkeresők, a külső és belső békére törekszenek. Nagyon élénk a fantáziájuk, ha egyensúlyban vannak, hamar elérik a céljaikat de ha az egyensúly felbomlik, akkor gyakran a pangó energia ellenük irányul. Már gyermek korban megtanultak a háttérbe húzódni, ezért gyakran nem tudják a jogaikat és érdekeiket igazán érvényesíteni.

Összegzés az enneagram tipológiáról

Senki sem tud kilépni a karakteréből ezen tipológia szerint, kizárólag a fejlődés lehetséges, így az adott alaptípuson belül, felvehetők pozitív tulajdonságok és levetkőzhetők vagy meghaladhatók a negatívak. Általában az mondható el, hogy az adott karakterhez tartozó alap természet és világkép minél erősebb annál inkább szembetűnő és hajlamos a személyiséget felőrölni, maga alá gyűrni. Minél kevésbé fejeződnek ki vagy élhetők meg az adott karakter jellemzői, annál kevésbé tud érvényre jutni a személyiség és ez frusztrációt, depressziót vagy neurózist okozhat. A személyiség fejlődés kulcsa, hogy ismerjük fel a karakterünkhöz tartozó erősségeket és gyengeségeket, a gyermek korban kialakult személyiségünk, kialakulásának okait és tudatossággal, akaraterővel és nyitottsággal próbáljuk meg kiaknázni a bennünk rejlő energiákat és uralni azokat, melyek felemészthetnek.

A sorozat korábbi részeiből

MBTI személyiség tipológia, 16 személyiség típus
Személyiség típusok – ókori nézőpontok
Pszichológia alapjai – modern lélektan kialakulása