Hippokrateszi személyiség rendszer

Az emberi személyiség tipológiái – 1 rész: Ókori nézőpont

Út az önismerethez

Az emberi személyiség központi szerepet játszik abban, hogyan látjuk önmagunkat, hogyan működünk a világban, és hogyan kapcsolódunk másokhoz. A személyiségtipológiák segítenek jobban megérteni önmagunkat és embertársainkat, ezáltal fejlesztve az önismeretet, a kommunikációt és a konfliktuskezelést. Ebben a sorozatban az emberi személyiség szerkezetével, típusaival és a személyiség fejlesztésével szeretnék foglalkozni, betekintést nyújtani az alapokba.

Mi az a személyiségtipológia?

A személyiségtipológia olyan rendszer, amely az emberek viselkedési mintáit, gondolkodásmódját és érzelmi reakcióit kategóriákba sorolja. Ezek a modellek nem címkézni akarnak, hanem segítenek tudatosabbá válni abban, hogyan működünk egyénileg és kapcsolati szinten.

Személyiség típusok és az emberi személyiség szerkezete

Az emberi személyiség, az a fogalom, amivel meghatározzuk önmagunkat és másokat, illetve egymáshoz való viszonyunkat a világunkban. Az internet elterjedése óta az átlagember is egyre többet tudhat a személyiségről és a különböző személyiségekhez tartozó jellemzőkről. Nem kell évekig pszichológusnak tanulni, vagy könyvek tucatjait elolvasni, ahhoz, hogy véleményt alkosunk másokról, vagy véleményt hallhassunk másoktól, önmagunk vagy mások személyisége kapcsán. Természetesen az önismeret és mások ismerete nem feltétlen igényel diplomához kötött tudást, elegendő hozzá a természetes értelmi és érzelmi intelligencia is, de azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy önmagunk és mások pontos megértése rendkívül összetett és bonyolult feladat. Nem véletlen, hogy a pszichológusok vagy a pszichiáter orvosok több éven vagy akár évtizeden keresztül tanulják az emberi személyiség pontos értelmezését és működését, beleértve a személyiség elakadásait, zavarait.

Hippokratészi/Galénoszi négytípus-rendszer

Ez az egyik legrégibb személyiség tipológiai rendszer (i.e. 400 táján keletkezett), amely az úgynevezett testnedvelméletre épít. Sok tekintetben hasonlít az ókori keleti megközelítésekre is, mint például a védikus hagyomány orvosi rendszere az ayurveda, mely szintén különböző életenergiák, életeszenciák kombinációjával határozza meg az ember energetikai folyamatait, az egészséget és személyiséget.

A négytípus-rendszer szerint, négy emberi személyiség típus létezik

Szangvinikus (extrovertált) Jókedvű, optimista, társaság kedvelő emberek. Jellemző rájuk a kreativitás, szeretnek beszélni és nyitottak. Hajlamosak a szarkazmusra, gyakran késnek el és gyakori, hogy elfelejtenek vagy nem fejeznek be dolgokat.

Kolerikus (extrovertált) Erős temperamentumú, hatalmat és dominanciát kedvelő emberek, általában céltudatosak ezért vezető típusok, erős a motivációjuk, minden akadályt legyűrnek, sikeresek de nehezen viselik a kudarcot és a kritikát ezért depresszióra hajlamosak. Türelmetlen, sok esetben érzéketlenül viselkedik, nem kér bocsánatot és nehezen tolerál.

Flegmatikus (introvertált) Jellemzően nyugodt, kiegyensúlyozott emberek, gyakran tűnnek lustának és lassúnak. Nehéz őket motiválni, nem szeretnek sok energiát fektetni dolgokba. Jellemzően kedvesek, hűségesek és nagyon diplomatikusak. Kerülik a figyelmet és inkább figyelnek. Gyakran önző, lusta, kerüli a felelősséget és aggodalmaskodó.

Melankolikus (introvertált) Jellemzően elgondolkodó, érzékeny emberek, gyakran szomorúnak tűnnek és gyakran érzik is magukat annak. Mélyen gondolkodó nagyon érzelem orientált emberek. Szívesen csatlakoznak másokhoz, lelkiismeretesek és gyakran önfeláldozók. Pesszimizmusra, depresszióra, hipochondriára, hajlamosak és tele vannak ellentmondásokkal.

A Hippokratészi/Galénoszi rendszer szerint minden ember valamely típusba sorolható, melyet a testalkata és testfelépítése valamint az ősei (azaz genetika) határoz meg. Bár kétség kívül napjainkban léteznek sokkal finomabb és komplexebb személyiség tipológiák de az vitathatatlan, hogy a két ókori orvos által megalkotott rendszer, egy jó alapot nyújthat az emberi természet, típusokon alapuló megértéséhez.