Levendula – Lavandula angustifolia, az árvacsalánfélék nemzetségébe tartozó növény, 39 természetes faja ismert de ezen kívül számos hibrid változat is létezik.
Szinte az egész világon elterjedt növény, a mérsékelt égövön és a mediterrán éghajlatokon fordul elő.
Hatóanyagai a nagyon kellemes illatú illóolaj 1-3% (linalool, linalil-acetát tartalommal), cienol, kámfor, de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, keserű anyagoka és kumarinokat, herniarint, kumarint, limonént, rozmarinsavat, szapononokat, tanint, triterpenoidot, umbelliferont és ursolsavat valamint gyantát is.
Gyógyászati hatásai
A levendula kiválóan alkalmazható idegnyugtató és görcsoldó hatású gyógynövény ezen kívül nagyon jó fertőtlenítő is. Használható asztma tüneteinek enyhítésére, izomgörcsök és izomfájdalmak esetén valamint sebfertőtlenítésre és általános feszültség oldásra.
A levendulát, akár belsőleg (teaként fogyasztva), akár illóolaját külsőleg alkalmazva, a fejfájás és migrén kezelésében is használhatjuk. Az illóolajat töményen nem szabad a bőrre kenni, mert égési sérüléseket okozhat. Nyugtató és fertőtlenítő hatása miatt, idegi alapú gyomor és bélbántalmak kezelésére szintén használják. A levendulavirág kitűnően alkalmas a nyugtalanság és alvászavarok kezelésére.
Jó gyógyír lehet rovarcsípések kezelésére de reumás fájdalmak és idegzsába tüneteinek enyhítésére is, bedörzsöléssel vagy ülőfürdő formában egyaránt.
Felhasználása
A levendula hasznos és finom összetevője lehet, nyugtató teáknak, de készülhet belőle, aromás olaj is, illetve levendula párlat. Egy kisebb befőttes üvegbe, a már fejjel lefelé megszárított levendula virágokat helyezzük be és az üveget jó minőségű olíva olajjal öntsük fel, 4-6 hét alatt a virágokban lévő hatóanyag az olajba kioldódik, ezután le is szűrhetjük az olajat (csak műanyag szűrőt használjunk).
Az így kinyert aromás olaj, akár közvetlenül is használható (például fejfájás esetén, a homlokra és halántékra kenve), akár krémalapba keverve, kitűnő bőrápoló szert készíthetünk belőle. Az igazi levendula illóolajat viszont lepárlással készítik. A valódi illóolaj viszont rendkívül tömény, így közvetlenül nem használható, kizárólag hígítva vagy párologtatva, inhalálva.
A levendula virágából, aromás nyugtató teát készíthetünk, kombinálhatjuk citromfűvel, macskagyökérrel és komlóval, így nagyon kellemes relaxáló és altató jellegű tea készíthető belőle.
A levendula és olaja gyakori és közkedvelt összetevője kozmetikai készítményeknek, nyugtató és relaxáló hatása valamint fertőtlenítő tulajdonságai miatt.
Ajánlott cikkeink
- Komló – a természetes altató
- Mulungu – egy egzotikus nyugtató növény
- Szerecsendió – szerelem drog és altató
- Orvosi kálmos – lazító és nyugtató gyógynövény
Az öngyógyítás művészete – az alvás mint létfontosságú időtöltés