garnélás tagliatelle

Garnélás tagliatelle lazán

Ez a tészta egy laza és nagyon finom garnélás étel. A garnélát elkészíteni nem nagy művészet de tisztában kell lenni néhány alapfogással. A garnéla készítés alapja, hogy a rákokat nem kell sokáig főzni vagy sütni, hogy ne veszítsenek el sok vizet és ne legyen rágós a hús. De a néhány perces pirítás és a 10-20 perces párolás között nyugodtan lehet kísérletezgetni, hogy kinek milyen állagban a legfinomabb.
Én alapból kétféleképp szoktam garnélát készíteni, az első mikor a rákokat kiolvasztva és lecsepegtetve (ez nagyon fontos) forró olívában vagy vajon megpirítom, egyik majd másik oldalt, ami 4-5 perces művelet. Ilyenkor kis fokhagyma és néhány fűszer és só társaságában készülnek a rákocskák, majd kiveszem őket és a serpenyőbe teszek még egy kis zsíradékot, aztán ezen készítek egy ragut zöldségekből (kedvemtől függően) majd a rákokat a végén visszateszem és összefőzöm 5 perc alatt a raguval. A másik módszer, mikor nem veszem ki a rákokat, hanem hozzáadom a zöldségeket és így készítem el. Ilyenkor a rákok jobban átfőnek a zöldségek pedig roppanósabbak maradnak. Ebben a receptben ezt a módszert alkalmazom.

Hozzávalók 2 adaghoz

250-300 g tagliatelle tészta (én szívesen alkalmazom a Lidles Deluxe spicy tésztát)
200 g garnéla
1 dl fehérbor vagy egy teáskanál limelé
1 dl tejszín
2 gerezd fokhagyma
egy fél kisebb lilahagyma
fél db zöld csípős paprika
fél db piros kápia paprika
egy evőkanál vaj vagy 2 evőkanál olíva olaj
egy db paradicsom
piros paprika, só, bors
ízlés szerint bazsalikom vagy madras curry (attól függően hogy inkább indiai vagy olaszos ízvilághoz van kedved)

Elkészítés

A rákokat ha fagyasztott, ki kel olvasztani (ne gyorsan, inkább pár óra alatt szoba hőmérsékleten) és le kell csöpögtetni tészta szűrőben. Felteszem a tésztavizet forrni, közben egy serpenyőben felhevítem a vajat, majd beledobom az összezúzott fokhagymát, majd mehetnek rá a rákok, melyeket sózok, borsozok. 2-3 perc után megfordítom a rákocskákat és a másik oldalt is megfűszerezem. 5-6 perc sütés után, ha már pirulnak a rákok, megfűszerezem őket bazsalikommal vagy az indiai fűszerrel. Néhány perc után, mikor érzem a fűszer illatot, ráöntöm a fehérbort (vagy limelevet), majd mehet bele a vékonyra szeletet lilahagyma. Átkeverem és pár perc után hozzáadom a zsüliettre vágott paprikákat, majd újabb 2-3 perc után a szeletelt paradicsomot (vagy koktél paradicsomot használok szeletelve vagy normál paradicsomot felkockázva). Amíg a ragu fő, a forró vízbe teszem a tésztát, majd aldentére főzöm közben a ragut kevergetve főzöm, alacsony lángon. Mikor a tészta elkészül, adok kb. 1 dl főzővizet a raguhoz, belekeverem a tejszínt és összefőzöm a ragut, közben a tésztát leszűröm. Ezután hozzáadom a tésztát a raguhoz, átkeverem és pár percig még főzöm, majd tálalom.

Az étel energia tartalma nagyjából 1800 kcal. melyből 110 g fehérje, 300 g szénhidrát és 60 g zsír. Mivel két adag ezért adagonként ennek fele.

Egészség szempontból

A mediterrán diátába tökéletesen illő étel, a tésztát, pláne ha jó minőségű heti 1-2 alkalommal nyugodtan fogyaszthatjuk, természetesen diabétes esetén ezt mérlegelni kell. A rák fehérjében gazdag és ásványi anyagokat is tartalmaz jelentősebb mennyiségben pl. foszfor, nátrium, kálium és cink is van benne. A és B vitaminok, illetve kisebb mennyiségben D és E vitamin. A zöldségek mindig jó táplálékok, mivel főzzük őket leginkább a rost tartalmuk miatt. A vaj vagy olíva olaj pedig zsírsavakat tartalmaz, melyek szintén létfontosságúak a szervezet számára. Ami pedig a legjobb ebben az ételben, hogy rendkívül finom, gyorsan és egyszerűen elkészíthető és nem is kerül túl sokba. Kellemes ebéd vagy laza vacsora lehet egy pohár rosé társaságában.

Ajánlott cikkek

Mediterrán étrend
Fantasztikus vega lasagne
Gyulladáscsökkentés táplálkozással és gyógynövényekkel
Erős paprika – fertőtlenítő és emésztés javító