Galagonya – Crataegus oxyacantha, a galagonya termése és virága egyaránt jótékony hatású növényi drog.
A leveleiből és virágból elsősorban forrázatot (teát) készíthetünk, a termését közvetlenül is fogyaszthatjuk, de főzetet vagy tinktúrát is készíthetünk belőle. A termést jófajta tokai aszúba áztatva, különleges gyógyszert készíthetünk, amely kifejezetten jó a szívproblémák ellen.
Hatóanyagait tekintve, a galagonya flavonoidokat (vitexint, hiperozidot, rutint), aminszármazékokat (feniletilamint, tiramint), proanto cianidokat és triterpéneket is tartalmaz. Ezen hatóanyagoknak és galagonya egyéb összetevőinek természetes aránya, adja a növény kedvező hatásait.
Gyógyászati hatásai
A flavonoidok, természetes antioxidánsok és antibakteriális hatásuk is van. Az aminszármazékok és a triterpének a szervezet hormon rendszerére vannak hatással, olyan hormonok (és hormonszerű anyagok) felszabadításában segítenek, melyek a pozitív izgatottság, örömérzés, melegség állapotát okozzák, mint például a dopamin, noradrenalin, epinefrin, norepinefrin, valamint fokozzák a vesék működését, a vizelet kiválasztását. Aproanto cianoidok, – melyek általában magokban találhatóak (pl. a szőlőmag, barackmag) – gyulladás csökkentő és értágító hatással rendelkeznek.
A galagonyát elsősorban a szív gyógyszerének tekintik, valamint érlazító, értágító hatásánál fogva remek szer a magas vérnyomás kezelésében. A fenti hatóanyagok pozitív hatással vannak az emésztésre, a savtermelés fokozása által. Ezért ha valaki magas gyomorsav szinttel vagy fekélyességre való kockázattal él, az édesgyökér, koriander és édeskömény hozzáadásával, közömbösítheti a savfokozó hatását.
Emésztést fokozó hatása miatt, étvágy növelésére is alkalmas, így okozhat súlygyarapodást is, amennyiben a fokozott étvágynak nem tudunk ellenállni.
Étvágynövelő hatását, keserű növények fogyasztásával lehet ellensúlyozni.
Az emésztésre pozitív, élénkítő hatással van az egész tápcsatornában, így a szeleket is hajtja.
A galagonya, ahogy azt már fentebb említettem, elsősorban szívgyógyszerként használatos, jótékony hatását már a 19. században tudományosan is igazolták.
Jótékony hatással van a szívre, erősíti és nyugtatja is egyben. Értágító hatású, javítja az erek falának rugalmasságát, csökkenti az erekben a lerakódásokat. Bazsalikommal együtt, nem csak melegszívűséget de jó kedélyt is elérhetünk vele.
Felhasználása
Szív erősítésre, inkább a terméséből készült főzet ajánlott, napi 1-3 bögrével, kúraszerűen de akár rendszeresen is fogyasztható, akár gyógyszer szedés mellett (természetesen erről a kezelő orvossal konzultálni kell). Kombinálható fokhagymával is.
A virágból készült forrázata, vízhajtó hatású, ezért a magas vérnyomás hatékony kezelésére tökéletes. Vesekő hajtására, borókával és királydinnyével kombinálva, szintén hatékony szer.
Javítja a fáradság és a légszomj tüneteit is.
Ajánlott írásaink
- Fagyönygy – kiváló értisztító
- Citromfű – lényeg a nyugalom
- Gyógynövények, szív és érrendszeri problémákra
- Koleszterin, tények és tévhitek – kezdjük az alapoktól
Magas vérnyomás 3. rész – gyógyszerek vs természetes módszerek