cseresznye

Cseresznye – ízletes gyógynövény

CseresznyePrunus subg. Cerasus, bármilyen furcsán is hangzik a rózsafélék családjába tartozó növény.
Az ókorban az istenek eledelének tartották és nem véletlenül érdemelte ki ezt az elismerő jelzőt.
Ez a népszerű gyümölcs az északi félteke mérsékelt égövén őshonos, nem csak rendkívül ízletes gyümölcsei hasznosak de a növény szinte minden része rendelkezik gyógyhatásokkal.
Vörös héja és húsa antociánban gazdag tehát kiváló antioxidáns. Nagyon gazdag bioflavonoidokban és káliumsókban a szárából kivont vegyületek szívgyógyszerek titkos összetevője.
Található benne C-vitamin, A-vitamin, B1, B2 és B6-vitaminok, folsav, pantoténsav, foszfor, kalcium, kobalt, kálium, niacin, boitin, robofalvin és vas is.
Kiváló antioxidáns hatása miatt lassítja az öregedést mert semlegesíti a sejteket károsítani képes szabadgyököket és ezért hatékony a rák megelőzésében is.

Jótékonyan hat a szervezet savbázis egyensúlyára, méregtelenítő, vértisztító és vízhajtó hatása is van. Segítség lehet székrekedés esetén, de antibakteriális hatással is rendelkezik. Erősíti a szívműködést, így csökkent teljesítőképesség és szívpanaszok esetén nagyon ajánlott.
Hatékony a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében, májvédő hatású, gyulladáscsökkentő hatású, segíti az ízületekben gyakran lerakódó húgysav kiürülését ezért reuma, köszvény megelőzésében, kezelésében is hatékony lehet. Nyákoldó, hurutoldó és görcsoldó hatással is rendelkezik.

A cseresznye gyümölcse könnyen emészthető, jó kiegészítője lehet diétáknak vagy testsúly csökkentő étrendeknek, mert magas víztartalma és rost tartalma miatt telít, de ugyanakkor rendkívül ízletes csemege, a nap szinte bármely szakában.
Bár a cseresznye szezon sajnos hazánkban nem túl hosszú de azt az 1-2 hónapot semmiképp ne hagyjuk ki, amikor a hazai cseresznye elérhető a boltokban, fogyasszunk amennyi jólesik és közben gondoljunk arra, hogy végre valami ami nagyon finom és nagyon egészséges is egyben. Akinek pedig lehetősége van rá, fogyassza amikor teheti.
A cseresznye szárát se dobjuk el, akár el is fogyasztható de ha valakinek így nem ízlik, szárítsa meg, tegye el és gyógyteákhoz adagolva, őrölt vagy aprított formában egy nagyon hasznos összetevőt nyerhet belőle.

Ajánlott írásaink


D.A.S.H diéta – az USA-ban az első