Burgonyakrém leves

Vagány burgonya krém leves

Ez a krémleves egyszerű, viszonylag gyorsan elkészül, nagyon finom és nagyon vagányan tálalható étel, mindezen túl diétához is kiváló választás.

Hozzávalók

1 kg burgonya
1 fej vöröshagyma
10 dkg füstült kolbász
3 gerezd fokhagyma
1 dl tejszín (lehet növényi is)
0,75 L zöldségleves
1 ek dl olíva olaj
Só, bors, babérlevél, chili

Elkészítés

Először a kolbászt kell nagyon vékony szeletekre felkarikázni és megpirítani. Amíg a kolbász pirul, a hagymát és fokhagymát és a burgonyát meg lehet hámozni és felaprítani. A hagymát és fokhagymát apróra, a burgonyát pedig kis kockákra. Egy kisebb burgonyát vagy egy nagyobb felét félre kell tenni a chipshez.
Ha a kolbászok megpirultak, ki kell venni őket a zsírból és félretenni. A kolbász kisült zsírjára, mehet rá a hagyma és a fokhagyma, majd néhány perc alatt a hagymát is üvegesre pirítjuk (ha kevésnek tűnik a zsíradék, most lehet olíva olajjal pótolni hozzá). Ha a hagyma megpirult, mehet rá a burgonya, amit párszor átforgatva szintén kicsit átpirítunk, majd felöntjük az egészet a már elkészített zöldség levessel. Ezt úgy is csinálhatjuk, hogy forróvízzel öntjük fel a burgonyát, amibe bele teszünk 1 leveskockát. Jól átkeverjük, teszünk bele 3-4 babérlevelet, majd sóval, borssal és chilipehellyel ízesítjük. Fedő alatt 15-20 percig főzzük, amíg a burgonya megpirul.
Amíg a leves fő, a félretett burgonyából, chipset készítünk, ezt lehet késsel is de én a burgonya hámozóval szoktam vékony szeleteket vágni belőle. Itt mindenki kreatívoskodhat, lehetnem a szeletek kör alakúak, de akár szabálytalan, vagy szalag formájúak is. A chips szeleteket beleteszem egy tálba, öntök rá olíva olajat, kicsit sózom és a tálban jól átforgatom. Majd egy sütőpapírral letakart sütőlemezre terítem és mehet a sütőbe 180 fokon 15 perc alatt megpirul.
Ha megfőtt a burgonya, akkor kihalásszuk a babérleveleket, majd felöntjük a levest a tejszínnel, átkeverjük, várunk míg újra forrásba kerül a leves és, ezt követően lekapcsoljuk alatta a lángot. 10 percig hagyjuk hűlni, majd botmixerrel krémes állagúra turmixoljuk.
Amikor a chips is elkészült, tálalható a leves. Én a csészékbe szedett leves tetejére szórom a chipset és a kolbász karikákat.

Tápanyag tartalom

Az étel tápanyag tartalma összesen 1710 kcal, melyből 47 g fehérje, 67 g zsír és 238 g szénhidrát. Ez a teljes mennyiségre vonatkozik, mely ízlés szerint 2-3 adag levest jelent, így adagonként arányosan kell számolni.

Egészség szempontból

Egészség szempontból ez az étel ugyan sem nem vega sem nem TÉNÉ (teljes értékű növényi alapú étrend) de azon kívül, hogy finom, több az egészség számára előnyös tulajdonsága is van. Először is mivel ez egy leves, akár fogyókúrás, akár emésztést javító vagy regeneráló diéta esetén is jó választás lehet. A főtt burgonya rost és keményítő tartalma miatt is kiváló a bélrendszer regenerálására. Mivel a kolbász elsősorban az ízvilág miatt kerül bele, így én nem szívesen hagynám ki belőle de minden esetre az elfogyasztott hús mennyiség tökéletesen kontrollálható, mivel mindenki annyi kolbi karikát rak a levesbe amennyit jónak lát, illetve vega kolbásszal is helyettesíthető. Ez a leves jól telít és laktóz érzékenység vagy egyéb tejjel szembeni ellenérzés esetén a tejszín, növényi tejszínnel nyugodtan kiváltható.

Ajánlott írások

Francia hagymaleves – détéhoz és laza étkezéshez
A vegetáriánus életmód előnyei