seitan receptek
tökéletes növényi hús

A seitanról röviden

A seitan a vega konyha egyik legmeghatározóbb eleme. Ez a búzasikérből készült főtt tésztaféle, texturájában nagyon hasonlít a húshoz, ízesítésével pedig a húsimádókat is megtévesztő, húszserű de mégis vega ételeket lehet készíteni. A seitan egy viszonylag modern étel. Japánban és Kínában a Világháború után kialakuló éhinség csökkentésére, a nagy tömegek étkeztetésére, a gabonák feldolgozásának fejlesztésével is próbáltak megoldásokat keresni. Ennek leginkább sikeres módja volt a növényi alapú, jól tárolható és szállítható de ugyanakkor tápanyagban dús ételek kifejlesztése. Így jött létre a tofu (mely szójalisztből készül) és a seitan mely a búzafélék, elsősorban tönkölybúza nagy koncentrátumú fehérje kivonata. A sikér vagy más néven glutén a egy gabona fehérje, mely 75% gliadinból és 25% ban gluteninből áll. A sikérben lévő gliadin aza fehérje, mely a lisztérzékenyek allergiás reakcióit okozza, így a seitan fogyasztással biztosan tesztelhető, hogy szenved-e a fogyasztó lisztérzékenységben. Amennyiben a seitan fogyasztó nem tapasztal puffadást, hasmenést, úgy biztos lehet benne, hogy nem lisztérzékeny.

Tápanyag tartalom

100 g búzasikér, 78% fehérjét tartalmaz, 12.5 g szénhidrátot és 2,5 g növényi zsírt, a maradék 7% növényi rost és hamu. 100 g sikér tápanyag tartalma 380 Kcal. Így egy 250 g sikért tartalmazó, tiszta (ízesítés nélküli) seitan „cipó” 950 kcal.
Összehasonlításként 100g csirkemell csupán 22,5 g fehérjét és 0% szénhidrátot tartalmaz, de 100 G tonhalból is legfeljebb 24 g fehérjét nyerhetünk ki. Így elmondható, hogy a seitan a húsnál háromszor magasabb fehérje tartalommal bír. Mivel az elkészített seitan sok vizet köt meg és jelentős mennyiségű levegőt is tartalmaz, így térfogata és súlya is nagyobb lesz mint a száraz alapanyagé, de ez ne tévesszen meg senkit. A seitanunk energiatartalmát a benne lévő szárazanyagok (sikér, liszt, olaj) mennyiségei alapján számoljuk ki. Nekem a kész seitan kb. háromszor nagyobb tömegű lesz mint a benne lévő, száraz alapanyagok tömege.

A seitan elkészítése

A seitant készen is vásárolhatjuk de nagyon könnyen elkészíthető házilag is. 250 g búzasikért kell összekeverni, kb. 3 dl szobahőmérsékletű vízzel, melyből pillanatok alatt gumiszerű tésztát gyúrhatunk. Ezt aztán pár órán át pihentetve 40-45 perc alatt készre főzhetjük, majd kihűlés után azonnal használható, de hűtőben több napig tárolható illetve a húsokhoz hasonlóan fagyasztható is. Az elkészült alapanyagot ezután a húsokhoz hasonlóan fűszerezve, pácolva használhatjuk fel. Készülhet belőle pörkölt, gyros, pácolt sült hús de akár egyben sütött növényi hús is. Van ugyan egy minimális, gabona íze de fűszerezve a húsimádókat is félrevezető, hússzerű és hús állagú de ugyanakkor teljesen vega ételeket készíthetünk belőle.
A jobb állag és alapíz eléréséhez fűszerezhetjük is és rétesliszttel, tönkölyliszttel, zabpehellyel javíthatjuk. Az elkészítéséhez használhatunk zöldségleves alapot (a víz helyett), keverhetünk bele kevés olíva olajat vagy tehetünk bele például sörélesztő pelyhet. Ha egyszer valaki ráérez a seitan készítés fortélyaira és egyszerűségére, gasztronómiai csodákat hozhat ki ebből az egyszerű ételből.

A seitan előnyei

Ahogy fentebb már írtam, a seitan a lisztérzékenyek számára nem jó megoldás. Magas fehérje tartalma miatt viszont a vega konyhát kedvelők egyik alapélelmiszere lehet. Tökéletesen beillik a húsmentes diétákba és egy olcsó de ugyanakkor nagyon tápláló étel alapanyag. Fél kg búzasikér nagyjából 1000 Ft melyből 8 db, nagyjából 20 dkg os növényi húsdarab készíthető. A búzasikér, megfelelően tárolva évekig is friss marad, könnyen szállítható, kis helyen tárolható. Nem utolsó sorban a seitan alapú ételünk összetételével viszonylag pontosan tisztában lehetünk.
Egy állati eredetű élelmiszer, húsféle, rengeteg szennyező anyagot, ipari vizet, tartósítószert és nem utolsó sorban állati hormont és egyéb, a szervezet számára nem előnyös anyagokat is tartalmazhat. A seitan ezzel szemben tiszta és ellenőrizhető eredetű. Mivel elég olcsó, így érdemes bio sikért vásárolni, ezzel az amúgy is tiszta ételt minőségét tovább emelhetjük

Seitan receptek

A klasszikus seitanhoz nem kel más csak sikér és víz illetve egy kis olaj, de a sikért egy kis liszttel és más gabonákkal kezelhetőbbé és ízletesebbé varázsolhatjuk.

Fűszeres seitan recept
250 g búzasikér
a lazításhoz
25 g rétesliszt
25 g tönkölyliszt
25 g zabpehely
a fűszerezéshez
vegeta (vega vegeta)
fokhagymapor
sörélesztő por
zöldbors vagy fehérbors
1 ek olaj (olíva vagy napraforgó)

Az összetevőket összekeverem egy tálban és adok hozzá 4 dl vizet illetve 1 ek hideg sajtolású napraforgó vagy olíva olajat. A tésztát összegyúrom és 1-2 órán át pihentetem. A kelt tésztát 4 arabra szoktam vágni és lobogó sós vízben, 45 perc alatt keményre főzöm a darabokat.  A vízbe lehet tenni 1 sárgarépát, 1 db kis gyömbér gyökeret és 1 fej vöröshagymát is. Félidőnél fűszerezhető babérlevéllel, rozmaringgal így ízletesebb lesz a setan alap. A seitan a főzés közben jelentősen megduzzad, tehát nagyobb lábasban érdemes főzni.
Ha elkészültek a seitan cipók, ki kell szedni a vízből őket és 1 órán át hűlni hagyni. Ezután tetszőlegesen szeletelhető és kész étel készíthető belőle. Azonnal is készíthetünk belőle ételt, például gyrost de a hűtőben pár napig kényelmesen eltartható és le is fagyasztható.
Készülhet belőle gyros, pörkölt, brassói vagy bármilyen húsalapú ételt helyettesíthetünk seitannal.

Seitan gyros

A seitant kis szeletekre vágjuk, gyros fűszerrel, vagy sóval, borssal, paprikával és fokhagymaporral fűszerezve, egy serpenyőben, nagyon kevés olajon (csak filmszerű réteg legyen a lábasban) mindkét oldalát megpirítjuk a szeleteknek  (3-4 perc/oldal). Ezután a szeleteket lecsöpögtetjük és apróra darabolva pitába vagy tortilla lapba tesszük. Bármilyen salátával, lila káposztával, paradicsommal, lila hagymával, illetve ízlés szerint zöldségekkel együtt. Tehetünk bele sajtot, besamet, majonézt, különböző szószokat, kapros-joghurtos-fokhagymás öntetet. Kicsit megbolondíthatjuk mézzel, mustárral vagy bármilyen kész szósszal is.

Ajánlott írásaink


Emésztőrendszeri problémák 3. rész – a reflux lelki okai