A meditációról szóló korábbi részekben szó volt a meditáció alapjairól, a tudatállapotokról, és a meditáció folyamatáról és élettani hátteréről. Ebben a részben a meditációról és a hit egységéről szeretnék írni, a meditációt gyakorlók számára.
A meditációs állapotok
A meditáció egy olyan állapot, mikor az ember ébrenlétben, tudatosan megél egy olyan fiziológiai állapotot, mely az alváshoz nagyon hasonló. Tehát egy más tudatállapotba kerülünk és ezt tudatosan képesek vagyunk megélni, megfigyelni és tapasztalatokat szerezni belőle. Ezt a meditatív állapotot többféle képen is elérhetjük és többféle hitrendszer is kínál rá gyakorlati módszereket. A keresztény, zsidó vagy mohamedán imádkozás, a különböző törzsi rítusok vagy épp a jóga vagy a Buddhizmus alapjaira épített meditációk, mind ezt az állapotot kívánják elérni, csak más módszerek által és más ideológiai alapokon. Van viszont több közös vonás is a fenti módszerekben. A legfontosabbak, hogy az ember ezekben a gyakorlatokban egy módosult tudatállapot megélését kívánja elérni, melyben megpróbál kilépni önmagából, az anyagi elvű és érzékszervein alapuló világból és a tudatán, elméjén keresztül először a legbensőbb lényegiségét, legőszintébb önvalóját vagy lelkét kívánja elérni, majd ezt összekapcsolva, akár párbeszéd akár koncentráció kapcsán, az Istennel, istenekkel vagy ha úgy jobban tetszik a Mindenhatóval érintkezésbe kerülni. A másik közös vonás, hogy mindezt egy adott hitrendszeren keresztül próbálja megtenni, mely pontos iránymutatásokat kínál számára ahhoz, hogy mivel és hogyan lehet összekapcsolódni de az élményt a végeredményt egyik hitrendszer sem írja le pontosan. Azt rábízza az egyénre. Tehát a meditációhoz mindenképp kell egy hitrendszer amelyen keresztül az ember ezt a módosult állapotot el tudja érni.
Meditáció a pszichológia nézőpontjából
Ha a modern pszichológia megfigyeléseit és elméleteit vesszük alapul, akkor azt mondhatjuk, hogy ebben az állapotban az ember megnyitja a tudatalattiját és kapcsolatba lép ott elraktározott, beágyazott emlékekkel, vágyakkal és érzésekkel, amelyek a tudatos énjével együtt egy egységes lelket alkotnak. A lélek mindig egész és tökéletes, benne van minden energia és lehetőség tehát egyensúlyban van.
Így ebben az egyensúlyban és az egón kívüli állapotban (módosult tudatállapotban) az ember képes megélni és elfogadni önmagát minden rejtett és színlelt, elfogadott és elutasított, jó és rossz tulajdonságával és érzésével együtt.
Itt kapcsolódik szorosan a hitrendszer ismét a meditációba, mert ha a hitrendszer kerek és egész, ha a hitrendszer rendben van és megfelelő értékrenden nyugszik, akkor a meditáló vagy imádkozó egy olyan útmutatással vagy modernebben fogalmazva használati útmutatóval, térképpel rendelkezik ezen az érzelmekkel bőven megrakott, elmebeli utazáson, hogy képes mélyre hatolni önmagában. Ha nem jó a hitrendszer, azaz nem jó a térkép, akkor egy ilyen módosult állapotban a tudatos gondolkodás és a tudatalatti szintek között nem jön létre igazi párbeszéd, vagy ha úgy érthetőbb nem tudunk mélyülni önmagunkban mert az ego mindig el fog téríteni bennünket.
Jóga és a meditáció
Ezért mondják a jógában járatos emberek, hogy a jama és nijáma nélkül, nem fog senki eljutni a meditációba és a megvilágosodáshoz. A jama és nijáma megtalálható az összes nagy világvallásban, ugyanis ezek olyan emberi értékek, értékrend mely nélkül nem képes senki az én határait lebontani és az én határok tágítása vagy lebontása nélkül, nincs meditáció, nincs fejlődés és legfőképp nincs megvilágosodás.
A megvilágosodásról nem feltételen lehet szavakban érthetően megnyilatkozni. A megvilágosodás egyfajta elfogadása a világnak, az életnek és az egyéni sorsunknak, mely elérésével már nem egy világban bolyongó anyagi testű lényként, hanem egy a világból származó és azzal egységben harmóniában létező entitásként tekintünk önmagunkra. Így nem elszenvedőjévé vagy irányítójává válunk önmagunk létezésének, hanem tudatos megélőjévé a világnak, az önvalónkon keresztül.
Ajánlott írásaink:
- Meditáció – válts tudatállapotot
- Tudat és lélek – a tudomány szerint
- Transzcendencia – Tudat, Isten, Világegyetem
- A tudatosság fejlődése – a fejlődési skála