zsálya

Orvosi zsálya – Salvia officinalis, az árvacsalán félék családjába tartozó növény. Több zsályafajt különböztetünk meg, de gyógyászati szempontból az orvosi zsálya a leginkább érdekes.
Az orvosi zsályát, Szent János füvének is nevezik és latin neve is arra utal, hogy kiváló gyógynövény a legtöbb betegség kezelésénél. Sok helyen növényi aszpirinnek is nevezik. A kamillánál sokkal ízletesebb, nincs hánytató hatása de ugyanolyan jó fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik.

Hatóanyagai:Illóolaj, kateincsersav, glikozida, gyanta, fumársav, urzolasav, oleandolsav, oxitriterpénsav, klorogénsav, kávésav, nikotinsav (B3-vitamin), nikotinsavamid, viasz, ösztrogén hatású anyagok, fitoncida (tbc bacillusokra hat), tujon, borneol, eukaliptol, linaool.

Gyógyászati hatásai

Az ajurvédában menstruációs panaszokra, a szoptató anyák emlőgyulladására, valamint kedélybetegség, álmatlanság, aranyér és szembetegség gyógyítására használják.
A több száz éves tapasztalat mellett tudományos vizsgálatok is kimutatták, hogy a levelek forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmuknál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladást gátló hatásúak.
Főzetével történő rendszeres, áztató jellegű öblögetés, hatékony kezelés a fogínygyulladásra, szájsebekre és a fogak szuvasodása ellen is.
Garagalizáló szerként, hurutos torokgyulladásra, gége és mandulagyulladásra, szövetburjánzásra kiváló természetes gyógyszer. Teának elfogyasztva, belsőleg is hatásos.
Serkenti a gyomor emésztését, ezért fogyókúra alkalmával is hatékony. Éhgyomorra viszont nem ajánlatos fogyasztani. Tisztítja a beleket, akár hurutos fertőzéseknél, akár a lerakódott zsíroktól, kihajtja a vastagbélből a dugulásokat és a szelet.
Méregtelenítő hatása miatt, rovarcsípés kezelésére és megelőzésére is jó, régebben a rómaiak, kígyómarás kezelésére is használták.
Nyugtató hatású és harmonizáló jellegű szer, régebben a strokos betegek kezelésére is használták, a remegéses idegi tüneteket eredményesen csillapítja.

A légző rendszer tisztításában is hatékony, ezért hörghurut, tüdőgyulladás és asztma esetén is kiváló gyógynövény, kúraszerű alkalmazás esetén. A tbc kezelésében is használták.
Csillapítja az orrfolyást és a tompa fejfájást meghűléses betegségek esetén. A kövér emberek lázcsillapítójaként is ismerik. Csökkenti a koleszterin szintet, tisztítja az erek falát a lerakódásoktól, megfelelő dózisban csökkenti a vérnyomást.
A máj zsírosodását csökkenti, tisztítja a májat és segít a mérgek ürítésében, kiváló máj regeneráló hatású. Fokozza az epe termelését és ezzel megszűnteti az epe pangást és gátolja az epekő képződését.
Daganatok, ciszták kezelésében is hatékony szernek tartják.
A test felszínén nehezen gyógyuló, rothadó, fekélyes fertőzéseire lemosó vagy borogató szerként használatos.
A menstruáció előtt fogyasztva, segíti a vérzést, megkönnyíti a nehéz napokat. Hüvelyi fertőzések esetén, intim tusként vagy belsőleg fogyasztva is hatásos.

Ellenjavallat

Túlzásba vitt fogyasztása az emésztő szervekben égő érzést és esetleg sebek kialakulását is okozhatja. Fekélyek, gyulladások esetén csak hűtő és nedvesítő hatású növényekkel együtt szabad alkalmazni (fehérmályva, édesgyökér, édeskömény). Gyomorfekély, magas savtartalom, hasnyálmirigy problémák és terhesség esetén nem javallott.

Ajánlott cikkeink

 

Influenza természetes kezelése – koronavírus különkiadás