oregano

Szurokfű (Oregánó) – fertőtlenít és gyulladáscsökkentő

SzurokfűOriganum vulgare, népies nevén vadmajoránna de közismertebb neve – a latin neve alapján –  oregánó. A szurokfű az árvacsalánfélék családjába tartozó gyógy és fűszernövény. Fűszerként egész Európában használják de a mediterrán térség jellegzetes fűszerei közé tartozik. Aromáját tekintve hasonló a kakukkfűhöz illetve a majorannához.

Hatóanyagai: Karvakrol, illóolaj, keserűanyagok és cseranyagok. Az oregánó jellegzetes illatát a timol tartalma adja, mely illóolajának jellegzetes összetevője. A timolt egyébként legnagyobb mennyiségben a kakukkfű illóolajában lehet megtalálni, ezért is nagyon hasonló a két növény gyógyászati tulajdonsága.

Az oregánó gyógyászati hatásai

Karvakrol és timol tartalmának köszönhetően az oregánó és különös képen az oregánó olaj (mely akár 80% ban is tartalmazhat karvakrolt, ami a növényben csupán 5-7% mennyiség van) nagyon jó fertőtlenítő, baktérium ellenes hatású, ezért természetes antibiotikumként is használják. Gyulladáscsökkentő hatású, így szájüregi, gyomor és bélfertőzések kezelésére, hurutos megbetegedések gyógyítására, köhögés csillapításra és idegnyugtatónak is alkalmazzák (a kakukkfűhöz hasonlóan), továbbá étvágygerjesztő hatással is rendelkezik.

Felhasználása

A timol és a karvakrol forráspontja 200 C fölötti és vízben nem, csak zsírban vagy alkoholban oldódik, ezért sima forrázat vagy főzet formájában nem jól hasznosul.
Ezért akár az oregánóból, akár a kakukkfűből szeretnénk ezeket a hatóanyagokat használni, akkor alkoholos illetve olajos kivonással érdemes próbálkozni és ezt használni később teába, ételekbe vagy esetleg inhalációs céllal.
Ha az oregánó vagy kakukkfű alkoholos kivonatát, tinktúráját használjuk, és abból csepegtetünk forró teába, majd azt jól kikeverjük (nem fém, hanem műanyag, csont vagy fa kanállal), akkor az alkohol jelentős része elpárolog, de a hatóanyag megmarad, így azok is használhatják, akik nem kívánnak alkoholt fogyasztani, még csekély mértékben sem.
Megoldás lehet magas zsírtartalmú tejben, vagy vajban kevergetve kioldani, aztán azt adni a teához, így is jobban hasznosul, mint sima forróvizes forrázat formájában. Ha inhalálásra használjuk, akkor is célszerű hasonlóképpen eljárni.

Ajánlott gyógynövények


Gyógynövények gyomor és bél betegségekre