sáfrány

Sáfrány – természetes altató és kábítószer

Sáfrány – Crocus stativus a nőszirom félék családjába tartozó növény. Bár több fajtája is létezik, mint a, Fehér sáfrány, Bánáti sáfrány, Kárpáti sáfrány, Tarka sáfrány, Illír sáfrány és a sáfrányos szeklice, de igazi gyógynövénynek csak a Crocus stativus számít.
Már az ókorban is használt fűszer és gyógyszer volt, Európában, Ázsiában és Afrikában is.
A Crocus stativus (Jóféle sáfrány) bibéje, aromás illatú, kesernyés fűszer az ételeket aranysárgára festi. Mivel a növény bibéjének gyűjtése rendkívül nehézkes, így a világ legdrágább fűszere, grammja az aranyéval egy áron mozog. 1 négyzetméteren termesztett növényből kb. 1 gramm szárított sáfránybibe gyűjthető.

A sáfrány hatóanyagai

A sáfrány több mint 150 illó aromaanyagot tartalmaz. A bibeszálak tartalmaznak illóolajat, amely 0,6-0,9%-a az abszolút szárazanyagnak, ez kötött állapotban, pikrokrocin formájában található benne.
Ezen kívül tartalmaz még krocetint, ami emeli a vér oxigénszintjét, valamint a sáfránybibében megtalálható még gyanta, B-vitaminok, tiamin (B1), és riboflavin ( B2 ), sárga festékanyag, krocin, valamint tartalmaz még flavonoidokat, zsíros olajat (6,8%), cukrokat, kalciumsókat és foszfort is.
A krocin adja a sáfránnyal készített ételek kellemesen sárga színét.

Gyógyászati hatásai

A sáfrány az idegrendszerre nyugtató hatással bír és egyben felszabadítólag is hat. Nagyon jó feszültségcsökkentő, képes alkattól és állapottól függően aluszékonyságot, tompaságot előidézni.
Nagy dózisban narkózist is okozhat.
Ezért a sáfrányt rendkívül jól lehet alkalmazni álmatlanság és alvászavarok esetén. Kombinálható más növényekkel, mint a komló, citromfű, szerecsendió.
A sáfrány afrodiziákumként is ismert, mert energetizálja a nemi szerveket. Angyalgyökérrel együtt hatékony a menstruációs zavarok, fájdalmak és görcsök kezelésére is. Segíti a méh regenerációját ezért miómák kezelésére is javasolt a használata.
Az ivarszövetek termelését serkenti, így mindkét nemnél hatékony a meddőség kezelésére és a fogamzó képesség serkentésére. Terhes nőknek nem ajánlott, mert vetélést idézhet elő.
A tápcsatorna egész szakaszára serkentő hatású, segíti a tápanyagok beépülését ezért jótékonyan hat az emésztésre, bélgörcsök enyhítésére és bélhurut ellen is. Viszont intenzitása miatt ezen hatások elérésére, csak kis mennyiségben alkalmazható.
Serkenti a máj működését, ezért jó méregtelenítő. Viszont méregtelenítésnél, kúraszerűen alkalmazva érdemes édesköménnyel, korianderrel, ánizzsal és bojtorjángyökérrel együtt alkalmazni.
Az epére is serkentőleg hat és a lép lerakódásait is csökkenti. Erősíti a húgyutakat és ivarszerveket, serkenti a veseműködést és vizelet kiválasztást ezért köszvény kezelésére is javasolt.
A tüdő működését is serkenti, így a lerakódásokat oldja, köhögést csillapítja ezért asztmás tünetek enyhítésére is javasolt.
Nagyon jól erősíti a szívet, ezért koszorúér meszesedés esetén galagonyával kombinálva nagyon hatásos.
Az érelmeszesedés csökkentésére általánosan alkalmas, igazoltan csökkenti a koleszterin szintet is.
A sáfrány hatékony szer a másnaposság kezelésére is.
A mai orvoslás szemcseppekhez és különböző erősítő szerekhez használja a sáfrányt. Bebizonyították, hogy antikarcinogén és antimutagén tulajdonságai is vannak.

Felhasználása

Kúraszerűen használva, napi 14-17 bibeszál egy csésze forró vízben negyed óráig áztatva megfelelő adag lehet. Ennek duplája már erős hatást fejt ki. 20 gramm halálos adagnak számít.
Készülhet belőle tinktúra is, itt is a fenti adagolás vehető figyelembe.
Ahogy fentebb írtam, a sáfrány 20g os mennyiségben már halálos méregnek számít, ezért fűszerként maximum 1g-os kiszerelésben lehet csak forgalmazni.

Ellenjavallat

Ahogy fentebb is írtam, a sáfrány vetélést okozhat várandós nőknél, így terhesség alatt nem ajánlott. Idegrendszeri alulműködés esetén sem javallott a használata, mivel erősen bódító hatása lehet.

Ajánlott írásaink


Pszichoaktív drogok – nyugtatók és deiliriánsok