Lándzsás útifű – gyulladáscsökkentő és köhögés csillapító

Lándzsás útifűPlantago lanceolata, az útifűfélék családjába tartozó növény, mely szinte az egész világon elterjedt. Réteken, legelőkön, erdőszélen de még utak mellett és közterületeken is találkozhatunk vele.
Mindig fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy gyógyászati céllal, csak tiszta területről gyűjtsünk növényt, utak mellett, közterületeken, elhagyott területeken ahol nem tudhatjuk mi van a földben nem érdemes gyógynövényt gyűjteni, mert szennyező anyagokat tartalmazhatnak.

Hatóanyagai; a növény drogja a levelek mely nagy mennyiségben tartalmaz nyálka típusú savanyú poliszacharidokat és iridoid-glikozidokat/aukubint és katalpolt/. Kisebb mennyiségben cseranyagok, flavonoidok és kovasav származékok is előfordulnak benne. Iridoid hatóanyagai bomlékonyak, ezért fontos a kíméletes és gyors szárítás.

Gyógyászati hatásai

A lándzsás útifűnek még van két közeli rokona, melyet gyógyászati szempontból szintén használnak. Ezek a nagy útifű (Plantago major), valamint a réti útifű (Plantago media).
Ezek a gyógynövények elsősorban baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatásaikról ismertek, a Penicillin felfedezése előtt például a TBC-s betegeket is útifű készítményekkel kezelték.
Ezen kívül kiváló sebgyógyító és fertőtlenítő hatásuk miatt, összezúzott levele hatékony rovarcsípések és égési sérülések kezelésénél is és a népi gyógyászatban nehezen gyógyuló sebekre, valamint vérzés csillapításra, fekélyek kezelésére is használták.
A modern fitoterápiában azonban elsősorban felső-légúti megbetegedéseknél alkalmazzák, ugyanis kiváló köhögés csillapító, oldja a letapadt nyákot és segíti annak kiürülését, a nyálkahártyán bevonatot képezve csökkenti a gyulladást és az irritációt.

Felhasználása

Készülhet belőle tea – forrázat (1 teáskanál drog+2,5 dl víz), de friss levélpép is valamint mézzel besűrítve kiváló köhögés csillapító szirup. Ilyenkor forrázatot készítünk, majd miután leszűrtük, éppen gyöngyözőre forralva mézzel besűrítjük, egy bögre (2,5 dl) teához 150 g mézet adva.
Készíthetünk belőle áztatmányt is, amikor hideg vízben 1-2 órát áztatjuk a leveleket, majd szűrjük és ez gargalizálásra és borogatásnak is kiváló. Ebben az esetben a forrázathoz használt mennyiség dupláját érdemes használni. A lándzsás útifüvet egész nyáron gyűjthetjük, gyűjthető drogja a levelei.

Ellenjavallat: várandóság és szoptatás alatt ne használjuk.

Ajánlott írásaink


Növényi hatóanyagok – alkaloidok és növényeik