fűzfakéreg

Fűzfa kéreg – természetes aszpirin

Salicis cortex, folium – fűzfa kéreg és levél a fűzfaSalix a fűzfafélék család névadó növénye.
A fűzfaféléknek több mint 600 faja ismert, jellemzőbben az északi féltekén őshonos fafajta.
Gyógyászati szempontból elsősorban a növény levelei és ágainak kérge jelentős. Európában a Salix alba vagyis fehér fűz részei a leginkább használatos gyógynövényként.

A fűzfa kéreg és levél több hatóanyagot is tartalmaz, 0,6% szalicint, és más glikozidákat, 5-10% katechin csersavat, gyantát, oxalátot és enzimeket.

A fűzfa kéreg szalicin tartalmának köszönheti gyógyító hatását. A szalicin anyagcsere folytán, szalicilsav keletkezik mely egy növényi hormon (fitohormon). Ez az anyag szerepet játszik a növények fejlődésében, a fotoszintézisben, a növényi légzésben, az ionfelvételben és transzport folyamatokban valamint hatással van a levelek anatómiájára és a fotoszintetizációt végző növényi sejtek (kloroplasztok) szerkezetére.
A szalicilsav endogén (belső) jelátvivő molekula és szerepet játszik a növények kórokozók elleni védekező mechanizmusaiban is.

Az aszpirin vagy más néven acetilszalicilsav is egy mesterségesen előállított szalicilsav, melyet a fűzfa kérgében található szalicilsav mintájára hoztak létre.
A szalicilsav ezért kiváló gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és gombaellenes hatásokkal rendelkezik. Előszeretettel használják kozmetikumokban és gyógyszerekben is. Bőrproblémák, pikkelysömör, akne, tyúkszem, szemölcsök, bőrkeményedések kezelésére használják, mert gyorsítja az epidermisz (felhám) leválását, így a faggyúmirigyek eltömődését is meggátolja.
Fájdalomcsillapító és gyulladás csökkentő hatása miatt, több gyógyszer kedvelt hatóanyaga is.
A kinin felfedezését megelőzően a malária kezelésére is a fűzfa kérgét használták.
A fűzfa leveléből készült forrázat belső vérzések, reuma, izületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen is használatos.
A fűzfa kérgéből készült főzetet külsőleg fagyásokra, aranyér kezelésére és gombás fertőzések kezelésére is használják.

A fűzfakéregből vagy levélből nyert szalicilsav sokkal barátságosabb hatóanyag mint a vegyészetileg előállított acetilszalicilsav. Lebomlása közben kevésbé terheli a májat és a növény egyéb összetevői miatt kisebb mennyiségben is jó hatást érhetünk el vele, mint a vegyészetileg előállított szalicilsavval.
Egy evőkanálnyi aprított (őrölt) fűzfakéregben, nagyjából 80-100 mg szalicilsav található, amely egy normál Aspirin tabletta mennyisége. Viszont a fűzfa levél és kéreg nem tartalmaz, szilícium-dioxidot, nátrium-karbonátot, pálmaviaszt, hipermellózt, cink-szterátot és hasonló dolgokat, melyek a tabletták adalék és bevonó anyagai szoktak lenni.

A fűzfa kéregből főzetet, a levelekből pedig forrázatot készíthetünk, mely kitűnő fájdalom csillapító, gyulladás csökkentő és a fent felsorolt tünetek kezelésére kiváló és könnyen elérhető gyógyszer lehet.
A fűzfa leveleit, hajtásait és kérgét is egész évben gyűjthetjük, de a tavaszi időszak erre a legjobb.
A fűzfa 1 éves ágait (max. 1cm vastag) érdemes gyűjteni, akár tavaszi gallyalás után, ezek kérgét hántsuk le és szárítsuk meg, majd aprítva tárolható. A levelek, hajtások az általános gyűjtési és feldolgozási eljárás szerint kezelendőek.
Ellenjavallat: gyomor és nyombél fekélyben szenvedők ne használják. Hosszútávon sem érdemes használni, inkább rövid kúrák vagy alkalom szerűen, mivel nagyobb mennyiségben ronthatja a vérképet.

Hasonló hatású gyógynövények


Apróbojtorján – egy nagyon hasznos összetevő