fokhagyma

FokhagymaAllium stativum   fertőtlenítő hatású, kiváló növényi antibiotikum és hatékony szer az érelmeszesedés kezelésére is.
A fokhagyma baktérium és gombaellenes hatását, már Luis Pasteur 1858-ban leírta. 1920-ban a Sandoz (svájci gyógyszergyár) izolálta először a fokhagyma hatóanyagát, az alliint, amely egy enzim hatására allicinná alakul. Ez a kénvegyület, mely a hagymát a kártevők ellen védi, hatékony antibakteriális szer, mely nem csak a baktériumokat de a gombákat és vírusokat is képes elpusztítani.

A fokhagyma hatóanyagai

A fokhagyma az alliinen kívül tartalmaz még ajoént (ez is egy kénvegyület, ez adja a jellegzetes illatát), továbbá A, C, D,E, és B vitaminokat, valamint szénhidrátot, fehérjét, flavonoidokat és egyéb ásványi anyagokat, például a szelén, kobalt , réz, jód, cink, vas, kalcium, mangán, nátrium, kálium, foszfor, kén. Tartalmaz még telítetlen zsírsavakat és rostot valamint egyéb szerves savakat is.
A fokhagyma hozzávetőleg 400 fitotápanyagot tartalmaz, mely összetevőinek köszönhetően, hatásait tekintve, egy széles spektrumú gyógynövénynek számít.

A fokhagyma illóolajainak köszönhetően fájdalomcsillapítóként is ismert, elsősorban a fogfájás kezelésére használták a népi gyógyászatban, de például a lepra gyógyításában is hatékonynak bizonyult.

Gyógyászati hatásai

A fokhagyma elsődleges hatásának tekinthető az antibakteriális tulajdonsága, mely az allicinnek köszönhető elsősorban. Ezért száj, torok, gyomor és bélfertőzések esetén jól használható szer. A tápcsatorna fertőzéseinek kezelésére ajánlott és féregűző hatásai is jelentős.
A nemi szerveket is tisztítja, így folyásos, gennyes betegségeknél is alkalmazható, valamint húgyúti fertőzések kezelésére is hatékony.

A hatóanyagai a vérbe felszívódva, vértisztító hatással is rendelkeznek, ezért a fertőzések, baktériumok, vírusok ellen ezen módon is hatásos. Így a légzőszerv fertőzések kezelésénél is használható antibiotikum, tehát az influenza, hörghurut, meghűlés esetén is alkalmazható.
A fertőtlenítő hatását külsőleg alkalmazva is jó eredményt érhetünk el, elfertőződött sebek és gombás bőrfelületek kezelésénél.

Mivel a szervezet működését, az illóolajoknak és kénvegyületeknek köszönhetően fokozza, így energetizáló hatással van a szervezetre (hasonlóan például, az erős paprikához). Így az emésztést is fokozza, valamint szélhajtó hatása is jelentős. Nem véletlenül használja a legtöbb konyha, fűszernövényként is, elsősorban különböző húsok fűszerezésére.

A máj és az epe működését is fokozza, így koleszterin csökkentő hatása is van, ezért máj és epe tisztítóként is alkalmazható, viszont mivel jelentősen serkenti ezen szervek működését, így májgyulladás esetén kifejezetten nem ajánlott.
A modern kutatások igazolták a fokhagyma vérnyomás csökkentő hatásait is, mely elsősorban a kapilláris érhálózat tisztítása és tágítása révén, áttételesen érvényesül valamint a vércukor szint normalizálásában is hatékony.

Felhasználása

A fokhagyma használható, nyersen elfogyasztva, de friss levét olajos kivonatát, áztatmányát és szárítmányát is használhatjuk. Nyersen fogyasztva napi egy gerezd ajánlott.
Alkoholos kivonatához jó recept, a 20 dkg fokhagyma összezúzva, 2 dl 50% os alkoholba vagy pálinkába áztatva. A népi gyógyászat szerint a leghatékonyabb, ha az alkoholban egy holdciklus ideéig áztatjuk (újholdtól – újholdig) majd leszűrjük a kivonatot. Lehetőleg ne fém szűrőn keresztül.
Az érfalak regenerációja, érelmeszesedés csökkentése és a keringés javítása céljából, ebből az alkoholos italból az alábbi adagolás szerint lehet kúrát alkalmazni:

Első nap, reggel 1 csepp, délben 2 csepp, este 3 csepp, majd második nap reggel 4 csepp, délben 5 csepp, este hat csepp amíg el nem érjük a 30 cseppet, azután ugyanilyen módszerrel csökkentsük az adagot. Ezt kúra szerűen érdemes alkalmazni, egy ilyen kúra értelem szerűen 20 nap. Azután érdemes egy hónap szünetet tartani és lehet ismételni. Természetesen a nem megfelelő táplálkozást ez sem tudja ellensúlyozni, tehát megfelelő diéta mellett hatékony igazán.

Ellenjavallat

A fenti hatásai miatt, pajzsmirigy túlműködés, máj gyulladás, hasnyálmirigy gyulladás, emésztő csatorna fekélyes sebei esetén, valamint vérzékenység és kiszáradás esetén nem ajánlott a fogyasztása. Gyomorsav túltermelés esetén, csak megfelelő étrend és bőséges folyadék bevitel mellett használjuk

Ajánlott cikkeink


Magas vérnyomás 3. rész – gyógyszerek vs természetes módszerek