Angyalgyökér

Erdei angyalgyökér – emésztési panaszokra

Erdei angyalgyökérAngelica sylvestris, a zellerfélék családjába tartozó, Európában és Ázsiában is őshonos, félárnyékos élőhelyet kedvelő növény. Kanadában és a Brit szigeteken több helyen is invazív (intezíven terjedő és más fajokat kiszorító) gyomként kezelik.
Régebben szárát és leveleit zöldségként is fogyasztották, főzelékek, saláták elkészítésénél használták.

Hatóanyagai

Gyökér: illóolaj, melynek fő komponensei pinén, szabinén, fellandrén, valamint furokumarinokat (angelicin, bergaptén), makrociklikus laktonokat (illatanyagok), angelikasavat, angelicint, viaszt, gyantát, pektint, csersavat, keserűanyagot, keményítőt és szerves savat tartalmaz.
Levél: illóolajat, cseranyagot, keserűanyagot tartalmaz.
Termés: illóolajat, keserűanyagot, gyantát, zsírosolajat és aromás anyagokat tartalmaz

Gyógyászati hatásai

Készülhet belőle forrázat (tea) vagy tinktúra is, belsőleg alkalmazva jó étvágygerjesztő és emésztést serkentő szer, szélhajtó és görcsoldó. Használják teltségérzet és görcsös gyomor és bélpanaszok enyhítésére, felfúvódás kezelésére valamint epebántalmak esetén. Ezen kívül vizelethajtónak és vértisztítónak is valamint lázas, influenzás panaszok enyhítésére.

Felhasználása

Bedörzsölve vagy fürdőnek alkalmazva reumás panaszok enyhítésére is alkalmazható.
Teának elkészítve főzetként használjuk, 5 percig, gyöngyöző és nem lobogó forró vízben megfőzve, 2,5 dl vízhez 1 evőkanál drogot használva.
Fürdő elkészítéséhez 100g gyökeret, a fenti módon 15 percig főzve, majd a fürdővízhez adva javasolt használni.

Ellenjavallatok

Terhes és szoptatós anyáknak valamint 12 év alatti gyerekeknek nem ajánlott. Gyomor vagy nyombél fekély esetén sem tanácsos alkalmazni, illetve 3-4 hétnél tovább szintén nem ajánlott. Az orbáncfűhöz hasonlóan fényérzékenységet okoz, így napozás, szolárium az alkalmazása idején nem ajánlott.

Ajánlott írásaink


Stressz kezelés a mindennapokban