cickafarkfű

Közönséges cickafarkAchillea millefolium,  az őszirózsafélék családjába tartozó, évelő gyógynövény.
A köznyelvben illetik még orvosi cickafark, cickóró, cickafarkkóró, egérfarkúfű, ezerlevelűfű, patikai ezerlevelűfű, pulykafű nevekkel is. A cickafarkfű, Ázsiában és Európában is elterjedt növény a természetes réteken és legelőkön. Gyógynövényként csak a fehér virágzatú változatát használjuk.

Hatóanyagai a glikozidikus keserűanyagok, illóolajok, amelynek komponensei a kamazulén, a kámfor, a szabinén, a cineol, a pinén és a borneol, valamint a mentol és achilein alkaloidok, kumarin, cserzőanyag, hangyasav, ecetsav, szalicilsav és sztearinsav, valamint flavonoidok.

Gyógyászati hatásai

Amennyiben fájdalomcsillapítást, gyulladáscsökkentést vagy emésztőrendszeri problémákat kívánunk kezelni, mindenképp gondoljunk a cickafarkfűre mint a terápiában használt növényi összetevőre.
A cickafarkfű hatékony lehet  még sebek, fekélyek kezelésére de ekcéma, aranyér, vérző fogíny vagy szemgyulladás esetén is kitűnő lemosó és borogató szer.
Belsőleg fogyasztva, hurutos megbetegedések, tüdő, légcső, gyomor és bélhurut esetén a cickafarkfűből készült forrázat kitűnő orvosság lehet. Bélgörcsök, menstruációs görcsök gyomor és bélfekélyek esetén is jól használható, vérzéscsillapító hatású. Visszértágulat, magas vérnyomás és prosztata bántalmak esetén is használható. Légzőszervi megbetegedéseknél kiváló inhaláló szer készíthető belőle, kamillával kombinálva is hatékony.

Felhasználása

Elsősorban forrázatot vagy főzetet készíthetünk belőle de krémek és illóolajok készítéséhez is jól használható, valamint fürdővízhez adagolva is hatékony. Készíthetünk belőle, borogatást, toroköblítőt és intim öblítőt is. A cickafarkfű gyakori összetevője gyógynövényes keverékeknek, mivel kiválóan képes különböző hatások erősítésére.
Amennyiben forrázatot készítünk belőle, úgy az általánosan használt, 2,5 dl vízhez egy púpozott teáskanál szárítmány lehet a megfelelő adagja. Naponta 2-4 alkalommal (elosztva), éhgyomorra érdemes fogyasztani. Érdemes kúraszerűen fogyasztani és egy hónap elteltével legalább egy hét pihenőt tartani a kúrával.
Ha külsőleg alkalmazzuk, úgy a 2,5 dl vízhez 2 kanál növényi szárítmányt is adhatunk.
Változókorban pásztortáskával, palástfűvel, levendulával, citromfűvel, komlóval, galagonyával egyenlő arányban keverve harmonizáló hatású. Ilyenkor lefekvés előtt kell inni belőle egy csészével.

Ellenjavallat

Várandós nők, trombózisra fokozott hajlamúak, gyomorsav túltengésben szenvedők, infarktuson átesettek ne használják. Kiszáradás esetén szintén nem ajánlott. A cickafarkfű lehet allergiát okozó növény, tehát különös körültekintéssel alkalmazzuk. Ha nincs ismert allergiája vagy esetleg más növényekre (pl. parlagfűre) allergiás a páciens, akkor érdemes próbát tenni, akár  a bőrre cseppentve, akár kisebb dózisú teát fogyasztva.

Ajánlott írásaink


Gyógynövények náthára, köhögésre és torokfájásra