A cikksorozat első és második részében ismertettem a vérnyomás élettani és kóros értékeit, beszéltünk a vérnyomás élettani szerepéről és a magas vérnyomás kialakulásáról, valamint az érstressz állapotról, mely a betegség elsőszámú kiváltó oka. Ebben a részben a vérnyomás csökkentő gyógyszerek hatásmechanizmusait ismertetem, a mellékhatások és egyéb negatív hatások tükrében, valamint a természetes módszereket, alternatív terápiát.
A vérnyomás csökkentő gyógyszerekről
ACE gátlók típusú gyógyszerek
Az ACE gátlók, az angiotenzin nevű hormon termelésének gátlása útján fejti ki a vérnyomás csökkentését. Ez a hormon, egy enzim által keletkezik és ezen enzimet semlegesíti, blokkolja a gyógyszer. Az angiotenzin nevű hormon a mellékvesében fokozza az aldeszteron nevű hormon kiválasztását, mely a vesében fokozná a nátrium kiválasztását és a víz visszaszívást. Ez egy bonyolult mechanizmus, de lényege, hogy a szervezetben a nátrium egy létfontosságú anyag. Egyrészt az úgynevezett (vér) ozmotikus nyomás fenntartásában játszik létfontosságú szerepet(a káliummal szoros összefüggésben), ez a folyamat biztosítja a szervezetben az anyagcserét a sejtek és a vér között (egyszerűen fogalmazva), másrészt az idegsejtek ingerület továbbításánál, azaz az idegrendszer működésénél is létfontosságú.
Minden fozinopril hatóanyagú gyógyszer így működik.
Tiazid típusú gyógyszerek
A másik gyógyszercsoport a tiazid típusú vizelethajtók, általában hidroklorotiazid tartalmú gyógyszerek (gyakran kombinálják az előző hatóanyaggal) szintén a nátrium anyagcserét befolyásolják a vesében.
Az ARB gátlók gyógyszerek
Ezek szintén az angiotenzin hormon hatásai ellen hatnak, de nem a termelését akadályozzák meg az enzimek blokkolásával, hanem az angiotenzin hormon kötődését blokkolják, mert elfoglalják azokat a sejt receptorokat amelyekhez az angiotenzin kapcsolódni tudna. Tehát szintén a nátrium anyagcserére hatnak.
A nátrium szint szabályozása rendkívül fontos a szervezetben, tehát a nátrium szint csökkentésével az idegrendszerre egyfajta blokkoló hatást lehet kifejteni, valamint a vér csökkenő nátrium tartalma, a vér ozmotikus nyomásának csökkenését (a vér „hígulását”) eredményezi. A csökkent nátrium tartalommal viszont a csökkent vízvisszaszívás is együtt jár, ezért csökken a vértérfogat is.
Béta blokkolók
A következő típusú gyógyszerek, az úgynevezett béta blokkolók, melyek az adrenalin és noradrenalin kötődését gátolják a sejtekhez. Ez a két hormon, stressz reakcióban kezd el kiválasztódni és a vérnyomás emelésével fokozza a külső stresszre adott belső inger választ, egyszerűbben szólva egy természetes doppingszer a szervezet számára, amellyel felpörgeti magát.
Az úgynevezett kalcium csatorna blokkolók, a verapamil és dilitiazem hatóanyagú gyógyszerek, a szív és érfal izomsejtekbe történő kalcium bejutását gátolják meg, ezzel lazító „ernyesztő” hatással, vannak a szív izom sejtjeire és az érfal sejtjeire. Azonban ezek a hatóanyagok más szervek simaizmaira is hasonló hatással vannak, így a gyomor és bélrendszer sima izmait is elernyesztik, ezzel rontva a működésük hatásfokát.
A kalciumnak a sejtekbe való bejutásának megakadályozásával, a sejtek több nátriumot tudnak felvenni, így a vér nátrium szintje szintén csökken.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatásai
A vérnyomás csökkentők egyfajta „nyugtató” hatású vagy másként fogalmazva, stressz válasz csökkentő szerek, az aldeszteron, adrenalin és noradrenalin hatásait csökkentik.
Megváltoztatják a vér összetételét, így fiziológiás hatásait is, ezzel csökkentik a vérnyomást.
Ezek a szerek nagyon összefüggő hatásúak, hatóanyagaikat gyakran kombinálják is, attól függően, hogy milyen komplex hatást kívánnak kifejteni.
Sajnos általában ezen szerek a komplexitásuk révén a szervezet más területeire is kifejtik hatásaikat, ezeket nevezik egyszóval mellékhatásoknak. A mellékhatások nem csupán a gyógyszer tájékoztatóban szereplő tünetek, hanem szintén komplex hatások, melyek hosszú távon negatívan befolyásolják a szervezet komplex, öngyógyító rendszerét.
Az aldeszteron blokkolásával, csökken a vese nátrium és víz visszaszívó tevékenysége, ezzel csökken a szervezet víz tartalma, ezért mondják, hogy a vérnyomás csökkentés, gyakorlatilag vizelet hajtást jelent, leegyszerűsítve.
Gondolkodjunk egy kicsit
A nagy kérdés viszont, hogy a szervezet miért akar aldeszteront termelni, miért akar több nátriumot és vizet visszatartani? Miért van szüksége minderre?
Természetesen, mert egy másik oldalról olyan hatásnak van kitéve, amely erre készteti, és mint tudjuk a szervezet mindig a fontosabb probléma megoldására törekszik először.
Ha a szervezet nátrium tartalma csökken, akkor az idegrendszeren keresztül fokozottabb szomjúság érzéssel reagál, másrészt például, képes az epéből visszaszívni nátriumot, de ezzel az epét enyhén savassá változtatja. Ennek következménye lehet epekő kialakulása és a patkóbél tartalmának savasodása (mely hosszú távon nyombél fekélyt eredményez). Erre a patkóbél ingerekkel válaszol a gyomornak, ahol csökken a savképződés de ezzel az emésztés hatásfoka is, továbbá a gyomor fertőtlenítő hatása is. De az is előfordulhat, hogy a kevesebb savképződés miatt romlik az emésztés hatásfoka és ezért egy másik csatornán, egy kompenzációval (mondjuk a hisztamin kiválasztással) a szervezet próbál emelni a savtermelésen… persze itt nem ér véget a történet, mert a szervezet a „mindig nagyobb problémát elhárítani” mechanizmussal újabb kompenzációkba kezd, de azt hiszem ebből már érezhető, hogy egy látszólag egyszerű probléma, gyógyszeres kezelése mit képes elindítani a szervezetben és az is, hogyan lehet túlterhelni (például gyógyszerekkel) a szervezet kompenzációs rendszerét.
Alternatív kezelések, természetes gyógymódok
Mindig fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy bár a vegyészetileg előállított gyógyszerek nagyon sok mellékhatással és egészség károsító hatással bírnak, de sok esetben nélkülözhetetlen és életmentő szerek is lehetnek. A probléma abban rejlik, hogy sokszor szükségtelenül, hosszútávon és nem megfelelően is használják őket és használatukkal nem a kiváltó problémát oldják meg csak a tüneteket kezelik. Azaz hiányzik a tudatosság és a felelősség vállalás a kezelésből.
A tüneti kezelés pedig lehet, hogy további problémákat késleltethet de a másik oldalon pedig újakat hívhat elő.
A magas vérnyomás kezelése is, elsősorban a probléma gyökerének megoldásával hatékony, de amíg ez sikerül, nagyon sok természetes módszer is létezik a terápia kiegészítésére.
Legfontosabb tehát, hogy a kiváltó okokat megszűntessük.
Ez elsősorban a stressz megfelelő kezelésével orvosolható, beívódott, rögzült rossz gondolkodási és ezt kísérő érzelmi minták felismerésével és megváltoztatásával valósítható meg.
Ehhez pszichológus, lelkész, természetgyógyász vagy bármely olyan segítő, hasznos lehet, aki megfelelően hiteles személy.
A hitelesség elsősorban azt jelenti, hogy életvitelén, környezetén és gondolkodásán, cselekedetein is látszik, hogy Ő rendben van és nem árt, ha „valamilyen” rendszer által kiállított igazolással rendelkezik arról, hogy Ő képes segíteni más embereken, tehát ezzel hivatásszerűen és legálisan foglalkozik.
A különböző önismereti technikák, filozófiák, tudatosság erősítő módszerek szintén nagyon hasznosak lehetnek.
Az egészséges életmód, mérsékelt és átgondolt étkezés, rendszeres mozgás, sport tevékenység, mely a stresszt oldja, a keringési rendszert megfelelően terheli és ezzel hatásfokát javítja, alapvető a probléma kezelésében.
A sport tevékenység alatt, különböző belső elválasztású, természetes kábítószerek szabadulnak fel a testben, melyek relaxáló, feltöltő és energetizáló hatásai szintén nagyon hasznosak és kellemesek is egyben.
A keleti mozgás terápiák, jóga ászanák, thaichi, chikung ötvözik a mozgás és a pozitív gondolkodás hatásait és különösen hasznosak a stressz és a keringési problémák kezelésében is.
A természetes gyógymódok, gyógynövény terápiák, masszázs, moxa, akupresszúra, illóolaj terápiák, nyugtató, méregtelenítő és természetes hatásaiknál fogva, sokkal kímélőbb és átfogóbb megoldások lehetnek a gyógyszereknél.
Fontos tudni, hogy ezen terápiás módszereket is lehet rosszul használni és ez esetben ártalmas is lehet, tehát mindenképp szakavatott ember tanácsait, kezeléseit érdemes keresni.
A neten olvasgatva, egy-egy dologról, terápiáról, gyógynövényről vagy gyógyteáról érdemes több információt is megszerezni és ez alapján használni őket.
Gyógynövények, magas vérnyomásra
A magas vérnyomás kezelésére, jó gyógynövény a galagonya. A virágos hajtása és a magja is hatékony.
A különböző gyógynövényekről, bővebben ezen az oldalon is olvashatsz, a gyógynövények részben.
A fehér fagyöngy levele és ága is hatékony a magas vérnyomás kezelésére, ezt a növényt, egyébként meddőség kezelésénél is szokták lehet alkalmazni.
A fokhagyma, bodza, áfonya, citromfű is rendelkeznek (többek között) vérnyomás csökkentő tulajdonságokkal de összetett hatásaik miatt, célszerű pontosan megismerni ezen növényeket és/vagy szakember tanácsát kérni a használatukról.
Ajánlott írásaink:
- Kukorica bajusz – vércukor és vérnyomás csökkentő
- D.A.S.H. diéta – nem csak szív és érrendszeri betegeknek
- Koleszterin: tények és tévhitek – kezdjük az alapoktól
- Gyógynövényes gyógyítás – hatások, prevenció és terápia