A tudatosság fejlődéséről szóló korábbi cikkekben, ismertettem a tudatosság fejlődésének első 6 fázisát, melyben az utolsó fázis, az úgynevezett Kentaur vízió szintje volt.
Ezen szint lényege, hogy az ember elkezd egy olyan információs közeggel kapcsolatba kerülni, ahonnan a tudatossága által, olyan információkhoz jut, melyek az intuíció (megérzések) szintjén jelenik meg benne.
Ez a tudatos fejlődési szint, új élményeket nyújt és a dolgok más irányú megközelítését adja. Ezen a szinten születnek az igazi nagy ötletek, találmányok és igazán sorsfordító tudatos döntések.
Mielőtt azonban továbbmennénk ezen a fejlődési skálán, beszélnünk kell a személyiség különböző területeiről, hogy a továbbiakban érthetőbbé váljon számodra (mert ha eddig eljutottál, akkor innentől már ez Neked szól), hogy személyiségednek milyen területein vagy képes a fejlődésre.
A tudatosság fejlődése szempontjából, egy olyan 10 lépcsős skálán láthatod a fejlődési szinteket, amely a magzati léttől, a halálig tart (sőt átlép azon) és pszichológiai és tudományos fogalmakkal is alá van támasztva, hogy a materialista éned is képes legyen azt befogadni.
A személyiség fejlődés 10 szintje
Ez a 10 fokozatú skála, nem éles átmeneteket tartalmaz, inkább csak fejlődési szinteket nevez meg.
A szintek fokozatos fejlődéssel léphetőek meg és aztán további fokozatos fejlődéssel hagyhatóak el és leszel képes eggyel föntebb lépni.
Ezen lépések sosem egyszerűek, sok akadállyal szembesülsz, melyeket az egód állít eléd, de ez a fejlődés része. A feladat, hogy kezd el meghaladni az egód által felállított határaidat, a személyiséged minden területén és ez által tapasztald meg az életedben bekövetkező hatalmas változásokat.
A személyiség fejlődés, 10 fejlődési szintje (ismétlés)
0. Magzati lét (differenciálatlan, a magzat egy az anyával, nincs elkülönült tudata)
1. Szenzoros lét (születéstől nagyjából a 10. hónapig tart) az egyszerű érzékelés időszaka
2. Fantazmagórikus szakasz (az 1 -3 éves korig) fantáziák megjelenése az érzelmi születés időszaka.
3. Leképező elme szakasza (óvodás korszak) a gondolkodás kifejlődésének kezdete
4. Szabály-szerep elme szakasza (iskolás korszak) Itt fogadja el az ember a szabályokat és szerepeket.
A szabályok a társadalmi és szociális szabályok, az iskolában, családban és a környezetben. A szerepek szintén ezeken a területeken (pl. jó gyerek, rossz gyerek, elnyomó szerep, behódoló szerep, erős, gyenge, fölérendelt, alárendelt stb.)
5. Formális, reflektív szakasz (fiatal felnőtt kortól) a logikus gondolkodás kialakulása.
6. Kentaur vízió szakasz (korábban ismertetett) az intuíciók, megérzések tudatosulása. Integrált tudat.
7. Okkult szakasz. Ezt a szakaszt egy magas fokú tudatosság jellemzi, nem a logika, hanem egy ember fölötti szilárd erkölcs, etika és morál vezérli. A szentek szintjének vagy a szentek útjának is nevezik.
8. Szubtilis Bölcsek útjának is nevezik, a teljes megértés és a finom energiákkal való, tudatos kapcsolat teremtés és megélés szakasza
9. Kauzális, ez gyakorlatilag az isteni lények fejlődési szakasza, nagy vallásalapítók, Istenként tisztelt lények személyisége, ha egyáltalán ezen a szinten még lehet ilyet mondani. Eggyé válni az univerzummal, meghaladni minden fizikai és materiális korlátot. Nagyon sok vallás és eszmerendszer szerint, a tökéletes lét állapota.
Az előzőekben felsorolt fejlődési szintek a magzati léttől a halálig tartanak. Sok ember nem jut el a 5. szinttől magasabb szintre, tehát a logikus gondolkodáson túlra és így a halál kapuját úgy lépi át, hogy nem élte meg a teljes fejlődést. A keleti kultúra, erre mondja azt, hogy nem tud a lélek kiszakadni a létforgatagból és újjá születik, és kezdi az egészet elölről, pontosabban folytatja, a karma törvénye szerint.
A fejlődés magasabb szintjei
Ha elkezded kitágítani a tudatosságodat, azaz megérteni önmagad és közelebb jutsz az önvalódhoz, a lelkedhez és ez által elkezded másként érzékelni majd érteni a körülötted lévő világot, akkor képessé válsz a fejlődésre, a magasabb szintekre lépésre.
Vannak kultúrák, vallások, ahol apáról fiúra, generációról generációra szállnak azok a spirituális, erkölcsi és egyéb tapasztalatok, szokások, történetek, mesék stb. melyekkel az emberek képesek a világot tisztább és befogadóbb tudatossággal elfogadni. Sőt azt kell mondjam minden kultúrának megvannak ehhez az eszközei. De mégis a nyugati ember, aki leragad a racionalitás szintjén, azaz azon a szinten, hogy csak azt képes elfogadni, amit meg tud magyarázni, vagyis amit az öt érzékszervével érzékelni képes, egyre jobban elveszti a képességét és a lehetőségét arra, hogy a logikus gondolkodás szintjénél magasabb szintre lépjen.
A tudatosság kitágulásával és a különböző szintek elérésével (gondoljunk csak a gyermekkor fejlődésére) az ember elkezdi másként érzékelni, látni és megítélni a körülötte lévő világot.
A személyiség fejlődés területei
A pszichológia meghatározása szerint, az alábbi 10 területen képes egy ember a fejlődésre.
1. A kognitív fejlődés vonala: Ez gyakorlatilag a gondolkodás és fizikai érzékelés területe. Itt érzékeled az 5 érzékszerveddel érezhető világot, itt alkotunk képet önmagunk és a környezetünk fizikai viszonyáról. Egyszerűen szólva, tudatában vagyunk annak ami van.
2. Az erkölcsi fejlődés vonala: Ez a terület az, ahol vélekedsz arról, hogy minek kellene lennie körülöttünk, hogyan, milyen formában tudnád jónak elfogadni, megélni a világot.
3. Az érzelmi vagy affektív fejlődés vonala: Idetartozik minden érzelmed, ahogyan érzelmileg viszonyulsz a világhoz, másokhoz, a dolgokhoz.
4. Az interperszonális fejlődés vonala: Ez azt a területet jelenti, ahol a másokhoz való kapcsolódást megéled, egyszóval a személyeden túli kapcsolatokat, a szociális kapcsolatokat és azok milyenségét, egymáshoz való viszonyát.
5. A szükségletek fejlődési vonala: A szükségleteid, az életszükségleteidet jelenti (levegő, víz, táplálék) a biztonságot (a környezet hatásaival szemben), kapcsolódást a környezethez, önértékelésed és az önmegvalósítást.
6. Az identitás fejlődésének vonala: Az én fejlődési területét jelenti, tehát, hogy ki vagyok én, milyen értékrenddel definiálom magam.
7. Az esztétikai érzék fejlődésének vonala: Ez az önkifejezés, szépség, művészet és átérzett területeket jelenti. Mindenben amiben az esztétikai érzékünk megjelenik, amiben kifejezzük önmagunkat.
8. A pszichoszexuális fejlődés vonala: A teljes szexualitásunk területét jellemzi, a durvától a finomon át a kauzálisig.
9 A spirituális fejlődés vonala: A szellemiséged fejlődésének vonala, ahol az önálló lélektől a mindent átható lélekig tudsz fejlődni.
10. Az értékek fejlődésének vonala: Ez a terület amiben meghatározod, hogy mit tartasz a legfontosabb értéknek az életedben. Ez lehet pusztán a túlélés, vagy az igazságba vetett hit, lehet valamilyen vallási nézetbe, filozófiába, az emberi kötelékekbe stb.
Nos tehát, mikor a tudatosság fejlődéséről beszélünk, az mind a tíz területen érvényes, tehát mindenhol képesek vagyunk a fejlődésre.
Ahogy a gondolkodásunk képes fejlődni, a kora gyermek kortól a felnőtt korig és tovább, az érzelmi, az esztétikai vagy a pszicho szexuális területeken is képesek vagyunk fejlődni.
Ami fontos, hogy nem minden területen fejlődünk egyformán. Van akinek ez, másoknak az a terület fejlődik gyorsabban vagy lassabban.
Gyakran előfordul az is, hogy valaki egy élethelyzet, egy trauma vagy egy megoldatlan probléma miatt a személyisége valamelyik területén elakad a fejlődésben és ez általában kívülről is látható az adott emberen, mert az életének a fent felsorolt területei közül egyen vagy többön mindig ugyanazzal a problémával küzd.
Egy érzelmi vagy egy pszichoszexuális elakadás, például könnyen okoz párkapcsolati problémát, vagy családon belüli gondokat.
Az interperszonális terület elakadása, beilleszkedési problémákat, elszigetelődést és egyéb nehézségeket hordoz de könnyen okozhat ugyanilyen problémát az esztétika vagy az identitás terület elakadása is.
Igazából minden terület kihat az egész életünkre, az önértékelésünkre, a kapcsolatainkra az értékrendünkre és életünk minden területére.
Lehet valaki a szükségletek területén formális-reflektív szinten, tehát logikusan gondolkodva alakítja ki a szükségleteit de ugyanez az ember el lehet akadva mondjuk az érzelmi területen a fantazmagórikus szinten, ahol az érzelmeit nem a logika, hanem a fantáziák alakítják.
Szinte végtelen kombináció lehetséges, a lényeg, hogy nem minden területen fejlődünk egyformán. A fejlődésünk függ a kultúrától, a környezettől és az embert ért hatásoktól is. Viszont minden területen képesek vagyunk a fejlődésre és a logikus gondolkodás szintje fölött még bőven van lehetőség.
A tudatosság fejlődése sorozat további írásai
A tudatosság fejlődése – alapoktól a fejlődési szintekig
A tudatosság fejlődése – az intuíciók szintje
A tudatosság fejlődése – meghaladni az Egót
Tudatosság a jóga személyiség pszichológiáján keresztül