babérlevél

BabérlevélLaurus nobilis, a babérfélék családjának névadó növénye. Eredetileg Kis-Ázsiából származik, de mára az egész világ mediterrán területein elterjedt növénnyé vált.
Az ókori mitológiában a becsület és a győzelem jelképekének tekintették, ezért használták a babér koszorút, költők, művészek, sportolók megkoronázására. A királyok és császárok koronáján is gyakran megjelenik az arany babérlevél, mint motívum.

Hatóanyagai 2%-a illóolaj, amely 49 különböző komponensből áll, ebből a leghatékonyabb vegyület a cinede 35,7%, cineol 1,8%, eukaliptol, 2-8%-ban tartalmaz még eugenolt, metil-eugenolt, linaloolt, pinéneket, ezen kívül alkaloidokat, csersavat és keserű anyagokat is.

Gyógyászati hatásai

A babér levél a légző rendszerre nyugtató hatással van, nyákoldó, köptető, hurutoldó, köhögés csillapító. Torok és gégefertőzések esetén is hatékony. Teaként vagy öblögetőnek is.
A vese működést fokozza, vizelethajtó így a felfázások, húgyuti fertőzések kezelésénél is használható.
Vírus, gomba és baktérium ellenes hatású, így kiváló fertőtlenítő és támogatja az immunrendszert.
Jól használható fejfájás, migrén és menstruációs fájdalmak esetén is. Bőrkiütésekre, sebfertőtlenítésre, gennyes sebek kezelésére és izomfájdalmakra is hatásos.
Az emésztőrendszer működését is támogatja, baktérium és gombaellenes fertőtlenítő hatásával, így puffadás, és emésztési zavarok esetén is használható.
A babérlevél olajat használják ízületi fájdalmak és reuma esetén de belsőleg teaként fogyasztva is csökkentheti az ízületi gyulladásokat. Nyugtató, relaxáló hatású és enyhe altatószer.

Felhasználása

A babérlevelet általában fűszerként használjuk de gyógyhatása sem elhanyagolható.
Használható főzetként elkészítve belsőleg és külsőleg is. Gyakran használják még külsőleg porítva, de készülhet belőle tinktúra alkoholos vagy olajos formában egyaránt.
A babérlevél főzethez 10g babérlevelet egy liter vízben érdemes megfőzni. Aztán ezt a fürdővízhez is adhatjuk vagy napi 1-2 csészével fogyaszthatunk is belőle. Porrá őrölt formában olajban is áztathatjuk, majd az ebből készült kivonattal bedörzsölve kezelhetjük a bőrt és az ízületeket.
A babérlevél hatása fokozható a lenmaggal, csalánnal, fekete borssal, kenderrel és piros paprikával is.
A babér levelet, száraz élelmiszerekbe (rizsbe, lisztbe, darába, zsemlemorzsába) helyezve, megóvhatjuk azokat a molytól és más rovaroktól.
Mivel a babérlevél, a legtöbb háztartásban megtalálható, ezért megfázások, fejfájás és izomfájdalmak esetén érdemes kipróbálni. Érzékeny bőrűeknek okozhat bőrpírt, kiütéseket amennyiben külsőleg használják.

Ajánlott cikkeink


Cannabis – a teljeség igénye nélkül