Az álomfejtés első részében szó volt a bennünk élő archetipusokról, melyek személyiségünk részeit képezik és amelyek meghatározzák az álmainkat, de álmainkban megjelenve nagyon jó támpontot adhatnak a lelkünk mélyén zajló folyamatokhoz. A bennünk élő férfi és nő, valamint a bölcs öreg és a gondoskodó anya után, nézzük milyen archetípusok rejtőznek még bennünk.
Anima
Az Anima a férfi lényének érzelmi és intuitív oldalát jelenti, azaz a személyiség női oldalát. Kezdetben az Anya az, aki a nőiesség képét a fió gyermekébe táplálja, később az összes nő, akivel a férfi kapcsolatba kerül élete során, befolyásolja az Animára vonatkozó elképzelését, és egyben elősegíti saját személyiségében a nőies erők összefonódását. Ez a női alak az álomban megjelenhet teljesen ismeretlen nőként, vagy az álmodó által ismert nők bizonyos részeként, de megmutatkozhat akár Istennő formájában is. Az Anima gyakran akkor jelenik meg álmokban, amikor a férfi elutasítja saját női részeit, és megpróbálja teljes lényét a férfiasságba kényszeríteni. Ebben az esetben kivesznek belőle az olyan tulajdonságok, mint a gyengédség, az engedelmesség és az érzékenység, de akár a gondoskodás, a befogadás és a kompromisszum készsége is jelentősen sérülhet ilyenkor a férfinak.
Ha viszont a férfiban jobban tudatosodik női oldala, képesebb lesz arra, hogy valódi, mély érzelmeket éljen át, és kifejlesszen olyan női tulajdonságokat, mint a spontaneitás, fogékonyság, érzékenység vagy az alkalmazkodási képesség. Akinek nem sikerül ezen női tulajdonságokat személyiségébe beépíteni, azt általában rideg, mogorva, vagy felelőtlen embernek látja a környezete. Az elnyomott női oldal szeszélyesség, düh és hisztirohamok útján törhet ki a férfiből. Az Anima így hívja fel magára a figyelmet. Ha egy férfi nem tud megfelelően hozzáférni Animájához, akkor nem tudja megélni a női oldalát, mivel elutasítja azt. Az ilyen férfi folyamatosan kivetíti a negatív női énjének képét azokra a nőkre, akikkel kapcsolatba kerül, és nem érti, hogy lehet az, hogy látszólag minden nőnek ugyanolyan hibái vannak. Ezért az Anima elnyomása jelentős személyiség torzulást, beilleszkedési problémákat okoz általában. Amennyiben viszont egy férfi megéli, megérti és elfogadja saját női oldalát, akkor az annak elnyomásából származó energia felszabadul, illetve egyidejűleg megjelennek az életében olyan, elsősorban női tulajdonságok, melyek segítségével nem csak önmaga elfogadása, de párkapcsolata és más emberi kapcsolatai is magasabb szintre juthatnak.
Animus
A női személyiség férfi megnyilvánulása, az Animához hasonlóan a nő férfi személyiség része. Az Animust a férfiakhoz fűződő fiatalkori kapcsolatok alakítják ki. Ha azok a férfiak, például az apa, felnőtt férfi családtagok, barátok, kezdeti partnerek akikkel a lány gyermek és később a fiatal nő érintkezésbe lép, nem fejlődtek ki saját lényüknek megfelelően, tehát elakadásaik vannak, akkor ez később a nő Animusában tükröződik vissza. Így kialakul a férfi kép a nőben ami táplálja az Animusát. Csak akkor szolgálhat egy nő Animusa arra, hogy a nő férfias tulajdonságait megvilágítsa, ha azt énje részeként elfogadja, és teret biztosít számára. Természetesen az Animuas is formálható, ahogyan az Anima is, de nagymértékű tudatosság és önismeret szükséges hozzá.
Az álmokban az Animus azért jelenik meg általában, hogy a nőt figyelmeztesse személyiségének férfias részeire, azaz arra, hogy férfias részének túl kevés figyelmet szentelt vagy épp ellenkezőleg, nagyon is az Animus hatása alatt él. Amikor egy nőt az Animusa irányítja, ez extrém makacssághoz és önzéshez vezethet, valamint ahhoz az érzethez, hogy általában az élet, és konkrétan a férfiak adósak neki valamivel. Ha a nő nem figyel az Animusára, akkor azt élheti meg, hogy nem becsüli a férfiakat, nem talál önmagához méltó férfit, esetleg lenézi a férfiakat, megveti őket. Az Animus megjelenése az álmokban, arra figyelmeztet, hogy a személyiség azon oldala szorul fejlesztésre, amely ítél anélkül, hogy értékelne, és stratégiákat épít anélkül, hogy következetes lenne. Egy nő esetében is előfordulhat, hogy Animusát a környezetében élő férfiakra vetíti ki. Ha ezt nem tudatosítja magában, akkor a férfiak állandóan csalódás érzetet fognak kelteni benne. A férfias oldalát ki nem élő nő kapcsolatai pedig mindaddig újra és újra zátonyra futnak, míg képes nem lesz arra, hogy ennek tényleges okait felismerje.
Az álmok alkalmat adnak arra, hogy azokat a tulajdonságainkat megközelítsük, amelyek senkihez sem hasonlatos személyiséggé tesznek bennünket. Amikor álomban kapcsolatba lépünk ellentétes nemű személyiségünkkel, az lehetőséget ad arra, hogy az ott tapasztalt tulajdonságokat áthozzuk az ébrenlétbe, és hasznosítsuk azokat.
Az Ego (Belső Én)
Meg kell jegyeznem, hogy az ezoterikus irodalomban az Ego szót másra használják, ott nem segítő, hanem inkább visszafogó, a kiteljesedést gátló tényezőnek jelenítik meg általában. Az álomfejtésben azonban az Ego segítőt jelent. Én szívesebben használnám rá a Belső Én kifejezést, de C.G.Jung, az álomfejtés egyik nagymestere, az Ego szót használta erre az archetípusra, így ezzel illetlenség lenne vitába szállni.
Az álomfejtésben az Ego az ember lehetőségeit képviseli, mindig jelen van, de a személyiség fejlődési igénye elnyomja. Az emberben megvan a hajlam arra, hogy Animusát / Animáját / Árnyékát elnyomja. Mivel az emberi képességek a jövővel szoros kapcsolatban állnak, (egy képesség, ötlet kialakulása jelentősen alakíthatja a jövőnket) ezért az Ego az álmodót először olyan alakban közelíti meg, hogy bátorítsa a továbblépésre, a fejlődésre. Később ez az alak a teljesség szimbólumává léphet elő, akivel az álmodó itt és most együttműködhet, szövetkezhet, egy biztos jövő felépítésének érdekében. Az Ego tehát utat mutat, segítőként jelentkezik, belső igényként vagy inspirációként jelenik meg.
Döntő fontosságú megérteni azt, hogy minden egyes dolog végső soron egy nagy egész részét képezi. Amikor ennek az archetípusnak a képei – Guru, Isten, Szent állat, Kereszt, Mandala vagy más geometriai forma – megjelennek az álomban, annak üzenete az, hogy az álmodó készen áll arra, hogy a személyiségét kiteljesítse. Az ilyen jellegű álmok azt mutatják, hogy eljött az idő, hogy az Énünket a központból háttérbe szorítsuk, és megnyissuk magunkat egy szélesebb valóság számára. Ennek a szélesebb valóságnak a személyes megtapasztalása zavarodottságot is okozhat. Egyes emberek ilyenkor úgy érzik, hogy a reális és spirituális világ között ide-oda rángatják őket. A két világ között azonban egyensúlyt kell teremteni. Ha ezzel az archetípussal kapcsolatban romboló képek merülnek fel, ezek arra utalnak, hogy az Ego (Belső Én) erejét elhanyagoltuk, nem foglalkozunk eléggé vele. Ebben az esetben pozitív változtatások szükségesek az ember életvitelében, ellenkező esetben az embernek gyakori, és egyre durvább figyelmeztetésekben lesz része, ami végül a fizikai síkra is kivetül betegség vagy egy figyelmetlen baleset formájában.
A következő részben az árnyék személyiséggel foglalkozunk, valamint az álmok megfejtéseinek további technikáival.
Ajánlott írásaink
- A tudatosság fejlődése – meghaladni az egót
- Személyiség pszichológia – a bennünk élő másik nem
- Érzelmek iskolája – a szerelem kémiája
- A meditáció alapjai – válts tudatállapotot